X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Oderwanie od rzeczywistości". Anna Zalewska o opozycji krytykującej edukację zdalną

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:15
- Kiedy obejmowałam resort edukacji, były ogromne kłopoty z dostępnością do szerokopasmowego internetu. To było zaledwie 10 proc. szkół. Dziś tak naprawdę większość szkół jest do niego podłączona. Krytyka opozycji to tak naprawdę klasyczne oderwanie od rzeczywistości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, odnosząc się do krytyki opozycji, która zarzuca rządowi nieudolność w przygotowaniu i prowadzeniu zdalnego nauczania w szkołach.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Czwartek to drugi dzień próbnych matur organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Punktualnie o 9.00 uczniowie otrzymali arkusze z zadaniami z matematyki. Egzamin nie jest obowiązkowy, ale pozwala sprawdzić wiedzę przed egzaminem dojrzałości. Szkoły przeprowadzając próbne matury stacjonarnie - z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego bądź zdalnie. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym europoseł Anna Zalewska.

1200_Czarnek_PAP.png
Próbne matury 2021. Szef MEiN podał nowe dane dot. udziału szkół w egzaminach

Była minister edukacji zwróciła uwagę na to, że szczególnie dla młodzieży, która od wielu miesięcy uczy się zdalnie, próbne matury są bardzo trudnym wyzwaniem. Podkreśliła także nieobowiązkowość próbnych matur.

- Każdy jednak chce się sprawdzić, poznać procedury, później zweryfikować swoją wiedzę, zweryfikować swoje umiejętności i przygotować się do - prawdopodobnie w podobnym reżimie - matury majowej - mówiła Anna Zalewska.

Czytaj również:

"Oderwanie od rzeczywistości"

Europoseł PiS została także zapytana o krytykę Platformy Obywatelskiej dotyczącą edukacji zdalnej, wykluczenia cyfrowego, braku sprzętu elektronicznego wśród nauczycieli i uczniów, czy problemów z internetem. Była szefowa MEN stwierdziła, że ta krytyka jest "klasycznym oderwaniem od rzeczywistości".

- Kiedy obejmowałam resort edukacji, były ogromne kłopoty z dostępnością do szerokopasmowego internetu. To było zaledwie 10 proc. szkół. W 2018 roku rozpoczęliśmy duży program, to był taki prezent dla Rzeczpospolitej, dla rodziców, nauczycieli i uczniów, żeby wszystkie szkoły przyłączyć do szerokopasmowego internetu. Ten projekt kończy się i tak naprawdę większość szkół jest podłączona do szerokopasmowego internetu - mówiła Anna Zalewska.

1200_Czarnek_PAP.png
Szef MEiN: na razie nie ma warunków, by starsi uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej

Cyfryzacja oświaty

Była szefowa MEN dodała, że równocześnie ruszył program finansowania sprzętu multimedialnego dla każdej klasy, a nie tylko pracowni komputerowych, zmieniono podstawy programowe tak, by uczniowie od najmłodszych lat uczyli się podstaw programowania, przed pandemią nauczyciele mieli dofinansowywane szkolenia pozwalające zdobywać kompetencje związane z informatyzacją, wreszcie także powstała platforma internetowa z ogromną ilością ponad 50 tys. e-zasobów, elektronicznych materiałów edukacyjnych do nauki zdalnej właśnie.

- Robiliśmy to, bo wiedzieliśmy, że takie są cyfrowe wyzwania XXI wieku, co oczywiście znakomicie przydało się podczas pandemii, choć wszyscy mieliśmy błyskawiczny kurs zdobywania nowych umiejętności - mówiła Anna Zalewska.

Posłuchaj
05:15 PR24_mp3 2021_03_04-14-32-58_Anna_Zalewska.mp3 Anna Zalewska o sytuacji oświaty w okresie pandemii ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS, była minister edukacji narodowej)
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 14.33

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Powrót nauki zdalnej w klasach 1-3 w woj. warmińsko-mazurskim

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 01:39
Od poniedziałku uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych z województwa warmińsko-mazurskiego wracają do zdalnego nauczania. Decyzję ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski, tłumacząc ją trzecią falą epidemii koronawirusa. Wzrost zachorowań zdecydowanie widać na Warmii i Mazurach, dlatego tutaj przywrócono większe obostrzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próbne matury 2021 - egzamin z matematyki. Sprawdź arkusze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:30
Po języku polskim czas na matematykę - dzisiaj drugi dzień próbnych matur organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
rozwiń zwiń