X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Gaśnie światło niektórych legend Solidarności". Politolog o wyroku wobec Piniora

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:00
- Podważanie czy kontestowanie wyroku, jaki zapadł w stosunku do Józefa Piniora jest niezrozumiałe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
Józef Pinior
Józef PiniorFoto: YouTube

Gość PR24 skomentował sprawę Józefa Piniora, który został prawomocnie skazany na półtora roku więzienia za korupcję. Działacz opozycji, jeden z liderów dolnośląskiej Solidarności i były senator, został oskarżony o przyjęcie łapówek od przedsiębiorców w zamian za pomoc w załatwieniu ich spraw.

"Przestępstwo pospolite"

tomasz grodzki free tt 1200  .jpg
"Afera kopertowa". Gazeta Polska: 180 świadków, 14 zdarzeń korupcyjnych

- Widać, że światło niektórych legend Solidarności gaśnie. W kontekście osób, które są w tę sprawę zamieszane, przypadek Józefa Piniora jest ważny, ale problem jest taki, że kiedyś istniała rzeczywistość, w której wyrok sądu był jasny i oczywisty, dziś tak nie jest, co widać po kontestowaniu go. Okazuje się więc, że dziś można wszystkiemu zaprzeczyć - powiedział politolog.

Dodał, że podważanie wyroku, jaki zapadł w stosunku do Józefa Piniora, jest niezrozumiałe, ponieważ "mamy do czynienia z przestępstwem pospolitym", a nie ideologicznym. - To pokazuje tylko stan, w jakim znaleźliśmy się wszyscy, my Polacy, stan, w którym nikt nikomu nie wierzy i nie ma żadnej świętości - podkreślił prof. Andrzej Gil.


Posłuchaj
23:43 _PR24_AAC 2021_03_03-14-34-03.mp3 Prof. A. Gil o wyroku wobec J. Piniora ("Gość PR24")

Były opozycjonista i senator Józef Pinior został prawomocnie skazany na półtora roku więzienia. Sąd odwoławczy we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji dotyczący polityka, jego asystenta Jarosława Wardęgi i dwóch biznesmenów zamieszanych w aferę korupcyjną.

Sędzia Krzysztof Głowacki powiedział, że wyrok jest także wyraźnym przekazem dla społeczeństwa.

- Musi być wyraźny sygnał ze strony wymiaru sprawiedliwości, że działanie, które jest przedmiotem postępowania, nie może być tolerowane, a wszyscy obywatele tego kraju są według prawa równi - mówił sędzia Krzysztof Głowacki.

Sędzia nie dopatrzył się w tej sprawie tła politycznego. - Musimy z całą stanowczością stwierdzić, że charakter tej sprawy w żadnej mierze nie ma kontekstu politycznego. Jest to sprawa z kategorii spraw korupcyjnych - dodał.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Andrzej Gil (politolog, KUL)

Data emisji: 03.03.2021

Godzina: 14.34

Czytaj także

Jan Mosiński o słowach Borysa Budki: opozycja chce pisać historię na nowo

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 18:31
- Opozycja postanowiła pisać historię na nowo. Celem jest wyrobić w opinii młodych ludzi opinię, że stan wojenny nie był niczym strasznym - powiedział Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się tym samym do słów Borysa Budki w rocznicę stanu wojennego o analogii między tamtymi wydarzeniami a dzisiejszymi czasami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proces b. senatora Józefa Piniora. Korupcyjne zarzuty i groźba bezwzględnego więzienia

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 13:24
Prokurator w procesie apelacyjnym zażądał dla b. senatora z klubu PO Józefa Piniora 3,5 roku więzienia za korupcję. Przed rokiem sąd pierwszej instancji skazał go na 1,5 roku więzienia bez zawieszenia. Ogłoszenie wyroku wyznaczono na 3 marca.
rozwiń zwiń