X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie dziwi, że głos USA nie jest poważnie traktowany". Ekspert o nowej amerykańskiej administracji

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:11
- To, co się wydarzyło w USA od listopada do stycznia, ewidentny kryzys administracji amerykańskiej, sprawiło, że wizerunek USA jako państwa, które mogłoby pokazywać jakimi ścieżkami kroczyć w świecie, został przez samych Amerykanów potężnie zszargany - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista z Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu.
Prezydent USA Joe Biden, Waszyngton, 2.03.2021
Prezydent USA Joe Biden, Waszyngton, 2.03.2021Foto: 2021-12-30

Prof. Grzegorz Górski, komentując wydarzenia, które towarzyszyły ostatnim wyborom prezydenckim w USA, stwierdził, że na skutek kryzysu administracji amerykańskiej wizerunek USA poważnie ucierpiał.

Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys: nowa administracja USA wyraźnie pomija temat Nord Streamu 2

- Uczyniło to przywództwo samej partii Demokratycznej, które uznało, że można użyć wszelkich metod, włączenia w te działania mainstreamowego obszaru Big Tech, dokonywać spiskowych uzgodnień wielkiego biznesu amerykańskiego i związków zawodowych, by pozbyć się niewygodnej osoby. To nie może być wzorem dla świata. Dzisiaj nie dziwi, że głos USA nie jest poważnie traktowany. Będzie trzeba ciężko pracować, by tę pozycję odzyskać. To nie stanie się w najbliższym czasie. Ten stan zachęca wiele ośrodków na świecie, by na tej słabości Ameryki coś zbudować - zwrócił uwagę.

Amerykanista dodał, że rządy Republikanów w USA były bardzo dla Polski owocne, w odróżnieniu od prezydentury Demokratów. - Bolesną cechą Demokratów w Stanach Zjednoczonych jest to, że zawsze padało wiele pięknych słów, były poklepywania po ramionach, ale za tym nie było żadnej treści. Obserwowaliśmy to na najbardziej elementarnych wymiarach przez całe lata: to sprawa wiz czy amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Nie było żadnych konkretów - podkreślał.

Posłuchaj
21:53 PR24_mp3 2021_03_03-13-35-46.mp3 03.03.2021 prof. Grzegorz Górski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- To, co wyróżniało ostatnie cztery lata, to to, że była dobra atmosfera i dobre relacje osobiste obu państw. Ale za tym szła niespotykana w historii ilość konkretów, którymi wypełnione były stosunki polsko-amerykańskie. Przez ostatnie cztery lata wydarzyło się znacząco więcej, niż przez całe stulecie je poprzedzające. Jest rzeczą oczywistą, że dzisiaj czegoś takiego nie możemy oczekiwać. (…) Od administracji Joe Bidena słyszymy już na etapie przesłuchań w Senacie bardzo wiele sprzecznych deklaracji i niedopowiedzeń. Trudno traktować, to co jest mówione, w poważnych kategoriach - ocenił.

Czytaj także: 

    Więcej w nagraniu.

    * * *

    Audycja: Temat dnia / Gość PR24

    Prowadzący: Antoni Trzmiel

    Gość: prof. Grzegorz Górski

    Data emisji: 03.03.2021

    Godzina emisji: 13:33

    PR24/ka

    Czytaj także

    Tomasz Grzywaczewski o Donaldzie Trumpie: mocno trzyma się w roli ludowego trybuna

    Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:21
    - Cały czas cieszy się poparciem zarówno wyborców, jak i dużej części polityków Partii Republikańskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i komentator polityki międzynarodowej, na temat Donalda Trumpa. Dodał, że były prezydent "nadal mocno trzyma się w roli trybuna ludowego".
    rozwiń zwiń

    Czytaj także

    Budowa Nord Streamu 2. Saryusz-Wolski: USA chce uniknąć sankcji dla niemieckich firm

    Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 07:51
    - Informacje z obu stron świadczą o tym, że Niemcy oczekują, a administracja USA szuka rozwiązania, aby uniknąć sankcjonowania niemieckich podmiotów - powiedział o inwestycji Nord Stream 2 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł.
    rozwiń zwiń

    Czytaj także

    "Decydować o tym będą przywódcy Niemiec i USA". Budzisz o kolejnych sankcjach przeciwko Rosji

    Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 16:23
    - Niewykluczone, że mamy do czynienia z półśrodkiem, niewykluczone też, że mamy do czynienia z pierwszym krokiem - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, komentując nowe sankcje UE wobec Rosji.
    rozwiń zwiń