X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Są po to, żeby robić cokolwiek". Prof. Reginia-Zacharski o sankcjach UE przeciw Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 14:24
- Są to sankcje nakładane po to, żeby zrobić cokolwiek, bo nie wypada nie robić nic, natomiast jeżeli chodzi o ich skuteczność, to nie wygląda to dobrze. (...) Jeżeli się nakłada sankcje ewidentnie nieskuteczne, one tak naprawdę są ośmieszające dla podmiotu, który je nakłada - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując zapowiedź nałożenia przez UE sankcji na Rosję.
Audio
  • Prof. Jacek Reginia-Zacharski o relacjach UE-Rosja ("Temat dnia / Gość PR24")
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
forum protesty moskwa nawalny 1200.png
Sankcje UE wobec Rosji. Niemiecka prasa: Moskwa może bez skrupułów prowokować Zachód

Będą unijne sankcje wobec Rosji w związku z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego i decyzją o zesłaniu go do kolonii karnej. Jednak restrykcje nie obejmą raczej oligarchów mimo apeli między innymi współpracowników rosyjskiego opozycjonisty. Wczoraj zielone światło dla nałożenia sankcji i rozpoczęcia prac nad czarną listą dali ministrowie spraw zagranicznych 27 unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Czytaj również:

"Skuteczność nie wygląda dobrze"

Gość PR24 podkreślił, że wypracowanie gestu, jakim są sankcje unijne, jest dobrą wiadomością. Natomiast - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski - nie należy mieć wielkich nadziei, że sankcje wywrą silne wrażenie na Rosji, "tym bardziej że tak naprawdę zakres »liczbowy« oddziaływania tych sankcji jak na razie został zarysowany w takim bardzo minimalistycznym tonie". Przywołał przy tym historię ze swoich studiów, na których uczył się o sankcjach nałożonych na Włochy Mussoliniego. Zapytano wówczas - wspomniał politolog - Włochy o to, jaki zakres sankcji byłby akceptowalny.

- Są to sankcje nakładane po to, żeby zrobić cokolwiek, bo nie wypada nie robić nic, natomiast jeżeli chodzi o ich skuteczność, to nie wygląda to dobrze. (...) Jeżeli się nakłada sankcje ewidentnie nieskuteczne, one tak naprawdę są ośmieszające dla podmiotu, który je nakłada. Ale myślę, że tutaj nikt się tym szczególnie nie przejmuje - dodał prof. Jacek Reginia-Zacharski.

1200_Kreml_shutterstock.png
"Niedające żadnych skutków". Francuskie media o sankcjach UE wobec Rosji

"Polityka USA w sferze deklaracji"

Komentując możliwą zmianę relacji UE-Rosja pod wpływem nacisków Stanów Zjednoczonych, politolog stwierdził, że Unia Europejska będzie reagować tak, jak będzie do tego zmuszona. - Jeżeli administracja amerykańska będzie działać ostro i dojdzie do sytuacji, w której Unia Europejska stanie przed dylematem "aut pacem aut bellum" (albo pokój, albo wojna - red.), w związku z czym przywódcy unijni będą musieli zważyć zyski, straty, korzyści i zająć określone stanowisko - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

- Jak dotąd, tak naprawdę poza deklaracje w polityce Stanów Zjednoczonych wobec Moskwy właściwie nie wychodzimy. Myślę, że Rosjanie też założyli sobie, że będą się bacznie przyglądać, czy deklaracje przekują się na jakieś konkretne posunięcia polityczne. (...) Przyszłość pokaże, przed jakim wyborem stanie Unia Europejska - to raz, a dwa - co z tym wyborem zrobi. Musimy poczekać - dodał.

Posłuchaj
23:13 PR24_mp3 2021_02_23-13-06-29_Reginia.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o relacjach UE-Rosja ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 13.06

IAR/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: UE powinna zaostrzyć sankcje gospodarcze i finansowe wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 07:55
W Unii Europejskiej coraz więcej jest głosów o zaostrzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji w reakcji na ostatnie wydarzenia. Jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny dwa tygodnie temu został aresztowany, a we wtorek  moskiewski sąd zdecydował o odesłaniu go do łagru na 2 lata i 8 miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia chce nałożyć nowe sankcje na Rosję. W tle sprawa Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 11:55
W Unii Europejskiej ponawiane są apele o kolejne sankcje wobec Rosji w związku z aresztowaniem i decyzją o zesłaniu do łagru opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Za restrykcjami opowiedziało się wielu ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów przed naradą w Brukseli. Dyskusja strategiczna o relacjach z Rosją ma się rozpocząć około 11.00. Po jej zakończeniu spodziewane jest zielone światło dla rozpoczęcia prac nad konkretną listą sankcyjną.
rozwiń zwiń