X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Próba upolitycznienia sprawy". Marek Formela o stanowisku Magdaleny Adamowicz

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:15
- Postępowania rozpoczęły się w latach 2011 - 2012, kiedy prokuratorem generalnym był pan Andrzej Seremet, za CBA odpowiadał pan Paweł Wojtunik, a Polską rządził Donald Tusk i Platforma Obywatelska - mówił Marek Formela ("Gazeta Gdańska"), komentując trwający w gdańskim sądzie proces Magdaleny Adamowicz.  
Europoseł KE Magdalena Adamowicz na sali Sądu Rejonowego w Gdańsku, 22.02.2021.
Europoseł KE Magdalena Adamowicz na sali Sądu Rejonowego w Gdańsku, 22.02.2021. Foto: PAP/Adam Warżawa

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Magdalena Adamowicz stanęła przed gdańskim sądem. Jest oskarżona o nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych. Nie przyznała się do winy i składała wyjaśnienia.

Magdalena Adamowicz 1200 PAP.jpg
Przez dwie godziny składała wyjaśnienia i nie przyznała się do winy. Ruszył proces Magdaleny Adamowicz

Zdaniem prokuratury błędnie rozliczyła podatek za najem mieszkań oraz ukryła dochody. Miała dopuścić się tego wraz z mężem Pawłem Adamowiczem, który w styczniu 2019 roku został zamordowany.

Marek Formela stwierdził, że próba upolitycznienia sprawy, mająca miejsce podczas wygłaszania oświadczenia przez Magdalenę Adamowicz, nie ma odzwierciedlenia w faktach i przypominał, że postępowanie rozpoczęło się jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej. - Próba kontynuowania w tym oświadczeniu kontekstu politycznego jest o tyle prawdziwa, że może dotyczyć wewnętrznych przeciwników Pawła Adamowicza w Platformie Obywatelskiej, ale nijak się ma do realiów politycznych w skali kraju. W tym sensie uważam to oświadczenie za cyniczną próbę przeniesienia ciężaru sprawy w rejony, w których się ona nie sytuuje - stwierdził gość audycji.

Publicysta zwracał uwagę, że zachowanie pani sędzi Julii Kuciel uniemożliwiło pani Magdalenie Adamowicz rozwinięcie manifestu politycznego, z którym przyszła do sądu, jednak prowadzenie przez sędzię tej sprawy może budzić kontrowersje.

- Być może wielu obserwatorów tego nie zauważyło, ale pani sędzia Julia Kuciel to jest jedna z tych gdańskich przedstawicielek Temidy, które intensywnie wiecowały na przedpolach Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe i przed budynkiem ECS w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Była nie tylko uczestnikiem tych wieców, ale także przemawiała, czy stała, obok Pawła Adamowicza, kiedy ten ostrzegał przed demolowaniem polskiego wymiaru sprawiedliwości. (…) To jest dość zaskakująca sytuacja, że pani Kuciel podjęła się wprowadzenia w ogóle tej sprawy i że nie złożyła rezygnacji. Mamy do czynienia z bardzo poważnym ryzykiem naruszenia zasady niezawisłości - ocenił.

Marek Formela zwracał uwagę na okoliczności, które towarzyszyły sprawie wynajmu mieszkań, która jest podnoszona w procesie. - Państwo Adamowiczowie wynajmowali beneficjentom i kontrahentom gdańskiego budżetu, czyli pan prezydent Adamowicz z jednej strony np. zachęcał i zachwalał indyjskiego inwestora, (…) z drugiej strony wynajmował mieszkanie przedstawicielom tej firmy. Takich koincydencji udało nam się ustalić kilka - stwierdził.

- To zatarcie granic między tym, co publiczne a tym, co prywatne, jest dodatkowym odpryskiem tej sprawy. Moim zdaniem to wiele mówi o relacjach gospodarczych i społecznych, które współkształtują przestrzeń naszego miasta - ocenił gość audycji.  

Czytaj również:

Magdalena Adamowicz przed sądem nie przyznała się do winy i przez dwie godziny składała wyjaśnienia. Jak twierdziła, jej córki otrzymały od swoich pradziadków pomoc finansową na edukację w kwocie 300 tysięcy złotych.

Zachęcamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Marek Formela ("Gazeta Gdańska")

Data emisji: 23.02.2020

Godzina emisji: 10.07

PR24/PAP/ka


Czytaj także

"Będzie dużo krzyku, że to zarzuty polityczne". Jałowiczor o oskarżeniu Adamowicz

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 10:05
- Mogę wstępnie założyć, że będzie się zarzucać nie tylko atak na pamięć o zamordowanym prezydencie Gdańska, ale też na opozycję, twierdzić, że jest to szukanie jakiegoś haka, a po aresztowaniu Sławomira N. uderza się w to samo środowisko, by dobrać się do Donalda Tuska. W tym kierunku będzie szedł przekaz - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny). W debacie udział wzięli również Patryk Słowik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez dwie godziny składała wyjaśnienia i nie przyznała się do winy. Ruszył proces Magdaleny Adamowicz

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 16:08
Magdalena Adamowicz z Koalicji Obywatelskiej mówiła przed sądem, że wraz ze swoim mężem Pawłem Adamowiczem rozliczała się z podatków w sposób zgodny z prawem, a uzyskane przez nich dochody pochodziły jedynie z jawnych źródeł.
rozwiń zwiń