X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Część posłów PO może odejść z partii". Dr Trzeciak o propozycji PO ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 21:38
- To wywoła, zresztą już wywołało, reakcje wewnątrz samej Platformy, wśród środowiska konserwatywnego. I być może będzie taka grupa posłów Platformy, która zdecyduje się opuścić szeregi partii. To jest jedna możliwa konsekwencja - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Sergiusz Trzeciak z Collegium Civitas, komentując zaprezentowany przez PO Pakiet Praw Kobiet, który zakłada liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce.
Borys Budka wraz z Małgorzatą Kidawą-Błońską i innymi przedstawicielkami PO prezentują Pakiet Praw Kobiet
Borys Budka wraz z Małgorzatą Kidawą-Błońską i innymi przedstawicielkami PO prezentują Pakiet Praw KobietFoto: PAP/Paweł Supernak
rzecznik praw dziecka mikołaj pawlak free 1200.jpg
"Aborcja na życzenie jest bezprawiem". Rzecznik Praw Dziecka o propozycji PO

Legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży po konsultacjach z lekarzem i psychologiem, bezpłatny dostęp do antykoncepcji, w tym awaryjnej, zabiegów in vitro i badań prenatalnych, a także wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami - to elementy "Pakietu Praw Kobiet", który przedstawiła w czwartek PO. Projekt stanowiska przygotował zespół pod kierownictwem wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował dr Sergiusz Trzeciak.

Będą odejścia?

Gość PR24 podkreślił, że sprawę można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach - sytuacji wewnętrznej w Platformie Obywatelskiej, a także kalkulacji politycznych. W tym pierwszym zakresie politolog nie wykluczył rezygnacji z członkostwa części działaczy partii.

- To wywoła, zresztą już wywołało, reakcje wewnątrz samej Platformy, wśród środowiska konserwatywnego. I być może będzie taka grupa posłów Platformy, która zdecyduje się opuścić szeregi partii. To jest jedna możliwa konsekwencja. Być może nie nastąpi to od razu, ale było widać takie rozstania konserwatystów z Platformą poprzednio, kiedy ta formacja już od wielu lat skręcała w lewo i to się zakończyło pewnym odejściem grupy posłów konserwatywnych - mówił dr Sergiusz Trzeciak.

Czytaj również:

"Mogły zdecydować kalkulacje polityczne"

Jarosław Krajewski 1200.jpg
"Odcięcie chadecko-konserwatywnych korzeni". Jarosław Krajewski o deklaracji PO ws. aborcji

Rozpatrując tę sprawę z tej drugiej strony - to znaczy kalkulacji politycznych - ekspert stwierdził, że PO mogła zdecydować się na takie rozwiązanie analizując sytuację społeczną, nastroje, przeprowadzając sondaże.

- Być może Platforma doszła do wniosku, że taka decyzja im się po prostu politycznie opłaca, że społeczeństwo polskie skręca światopoglądowo w lewo i być może oni uznali po prostu, że muszą iść za tym trendem zmian społecznych. Natomiast - oczywiście - to oznacza de facto odcięcie się od korzeni - zaznaczył politolog przypominając, że PO powstawała jako formacja konserwatywna, chadecka, w 2005 roku na płaszczyźnie światopoglądowej niemal nieodróżnialna od PiS-u.

Posłuchaj
24:40 PR24_mp3 2021_02_18-20-33-45_Trzeciak.mp3 Dr Sergiusz Trzeciak o decyzji PO ws. aborcji ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Sergiusz Trzeciak (politolog, Collegium Civitas)
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 20.33

PAP/PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Marciniak: stanowisko PO ws. aborcji satysfakcjonuje środowiska związane ze Strajkiem Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:19
- Wiele osób i środowisk, zwłaszcza uważających Platformę za ugrupowanie liberalne, które powinno nawiązywać do postulatów Strajku Kobiet, oczekiwało od tej partii, by opowiedziała się za konkretnym podejściem do tematu aborcji - powiedziała prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krulikowski: Platforma Obywatelska chce się wyróżnić na tle Szymona Hołowni i Lewicy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 19:28
- W 2015 roku, w ostatnim roku rządów Platformy, rząd Ewy Kopacz dokonał takiego liberalnego zwrotu i to wówczas nie wyszło Platformie na dobre - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji". Gościem audycji był również publicysta Paweł Krulikowski. 
rozwiń zwiń