X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mamy wspólną wrażliwość". Dr Bonikowska pokazała, co łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 15:20
- Wszystkie cztery kraje były kiedyś w bloku wschodnim. Mamy inną wrażliwość niż kraje Zachodu czy Południa Europy, chociażby w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Mamy też jednak spore rozbieżności - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 roku, a w jej skład weszły Polska, Węgry i Czechosłowacja. Jak przypomniała dr Małgorzata Bonikowska, format ten na początku "wydawał się bardzo atrakcyjny jako pewna trampolina do wejścia do Unii Europejskiej". - Wszystkie kraje bloku wschodniego chciały wejść jak najszybciej - przypomniała ekspertka. 

Czytaj także:
Grupa Wyszehradzka 1200 PAP.png
30 lat temu powstała Grupa Wyszehradzka

- W polityce wszystko jest wypadkową interesów poszczególnych państw i tak też jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej.  To jest format, który jest wygodny w niektórych sytuacjach, a w inny potrzebny nie jest - stwierdziła rozmówczyni, podkreślając, że przez 30 lat swojego istnienia miał swoje wzloty i upadki.

Zdaniem specjalistki, tym co w pewien sposób łączy Polskę, Czechy, Słowację i Węgry jest "wspólna wrażliwość". Wszystkie cztery kraje były kiedyś w bloku wschodnim. Mamy inną wrażliwość niż kraje Zachodu czy Południa Europy, chociażby w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Mamy też jednak spore rozbieżności - mówiła dr Bonikowska. 

Czytaj także:

Walka o swoje czy współpraca?

Czytaj także:
1200_Duda_prezydent.pl.png
"Rozmowy o walce z pandemią, energetyce i ochronie klimatu". Prezydent o szczycie V4

- Teraz wewnątrz Unii Europejskiej mamy momenty, w których zupełnie nie jest nam po drodze,  zwłaszcza we czwórkę- mówiła ekspertka. Rozmówczyni podkreśliła, że państwa mają nieraz "pojedyncze, rozbieżne interesy", a także różnie patrzą na niektóre kwestie np. Chin czy Rosji. 

Politolożka przypomniała jednak, że zdarza się, że Grupa Wyszehradzka się jednoczy tj. chociażby w przypadku problemu migracji. - W ostatnim pięcioleciu to był przykład najbardziej skonsolidowanej współpracy całej czwórki - mówiła dr Bonikowska. 

Jak zauważyła ekspertka, współpracy V4 może sprzyjać konieczność walki o swój punkt widzenia w Unii Europejskiej -"o to aby go przedstawić i zdobywać sojuszników". - W UE liczą się kraje, które mają dużą ludność, a Grupa Wyszehradzka razem ma 60 mln obywateli - zaznaczyła rozmówczyni. - To jest już znacząca siła, pod warunkiem, że razem głosujemy w radzie - podkreśliła specjalistka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
09:10 PR24_mp3 2021_02_16-14-19-48.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o Grupie Wyszehradzkiej ("Gość PR24")

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych

Data emisji: 16.02.2021

Godz. emisji: 14.09

jbt/pr24

Czytaj także

Publicysta: Grupa Wyszehradzka ma gospodarczy potencjał i pragmatyczne podejście do wspólnych spraw

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 17:48
- Jednym z głównych tematów szczytu będzie odbudowa gospodarcza po zakończeniu pandemii COVID-19 i wspólne duże inwestycje - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Przybylski, publicysta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat Grupy Wyszehradzkiej. Prof. Szymanowski: należy docenić mądrość osób powołujących tę grupę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 20:01
- Należy docenić mądrość osób, które decydowały o powołaniu Grupy Wyszehradzkiej. To głównie dzięki niej niemożliwe jest realizowanie polityki "dziel i rządź" w naszej części Europy. Zobaczmy, jak zupełnie inaczej wyglądały stosunki polsko-czechosłowackie, węgiersko-czechosłowackie przed wojną, a jak to wygląda dzisiaj - powiedział o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej prof. Maciej Szymanowski, prezes Instytutu Felczaka.
rozwiń zwiń