X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Może pomagać wpływać na kształt polityki". Ekspert o budowie Nord Streamu 2

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 15:57
- Nord Stream 2 został zapoczątkowany tuż po zajęciu Krymu i jednym z głównych celów tego projektu jest doprowadzenie do możliwości ominięcia Ukrainy w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Łoskot-Strachota, ekspert ds. energetycznych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: eleonimages/shutterstock

W niedawnej rozmowie z gazetą "Rheinische Post" prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier, zapytany, co sądzi o ukończeniu projektu Nord Stream 2, bronił go, argumentując, że "po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach, relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą".

Frank-Walter Steinmeier_1200.jpg
Guzy o słowach Steinmeiera ws. NS2: widać tam mentalność niemieckiej opinii publicznej w stosunku do Rosji

- Jest to projekt, który jeszcze mocniej wiąże Rosję z Niemcami, zwiększa rosyjskie wpływy na niemieckim rynku gazu. Jednocześnie gwarantuje Niemcom stały dopływ, rosnący dopływ, rosyjskiego gazu w czasie transformacji energetycznej - powiedziała Łoskot-Strachota. - Zwiększa rolę Niemiec jako rynku gazu i miejsce handlu gazem w Europie - dodała. 


Posłuchaj
19:42 _PR24_AAC 2021_02_11-15-09-01.mp3 Agata Łoskot-Strachota: jeśli Nord Stream 2 ruszy, to tranzyt przez Ukrainę bardzo mocno spadnie albo będzie bliski zeru ("Temat dnia/Gość PR24")

 

Ekspert podkreśliła również aspekt polityczny omawianego projektu. - Chodzi też o to, żeby być miejscem handlu i tranzytu gazu. Na tym się zarabia (...), to może być opłacalne i pomagać też wpływać na kształt polityki, konkretne rozstrzygnięcia, zarówno w Europie Środkowej, jak i - może przede wszystkim - w Brukseli - oceniła. 

Gość rozmowy wskazała, że uruchomienie przepływu gazu budowanym na dnie Bałtyku gazociągiem silnie uderzy w gospodarkę Ukrainy. - Celem rosyjskim przede wszystkim jest to, żeby ilość gazu przesyłanego przez Ukrainę ograniczyć - powiedziała. - Jeśli Nord Stream 2 ruszy, to tranzyt przez Ukrainę bardzo mocno spadnie albo będzie bliski zeru - dodała. 


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel 
Gość: Agata Łoskot-Strachota (ekspert ds. energetycznych, OSW)
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 15.09

kb

Czytaj także

Prof. Reginia-Zacharski: projekt Nord Stream 2 w wielu wymiarach stał się nieopłacalny

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:18
- Gdyby nie było tarcia w postaci sankcji zwiększających koszty i trudność przedsięwzięcia, to gazociąg Nord Stream 2 już by powstał. W wielu wymiarach stał się jednak nieopłacalny - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narusza interesy Polski i całej Wspólnoty, ale jest po myśli Niemiec". Jastrzębowski o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:40
- Od momentu, gdy okazało się, że Biden obejmie urząd prezydenta USA, nastąpiła swoista ofensywa niemiecko-rosyjska w wymiarze polityczno-dyplomatycznym i medialnym, by nowa administracja patrzyła na Nord Stream 2 łagodniej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Dawid Wildstein (TVP). Gośćmi audycji byli także Sławomir Jastrzębowski, ekspert ds. wizerunku oraz Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". 
rozwiń zwiń