X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pokazał, że prawda zwycięża". Prezes Reduty Dobrego Imienia o wyroku ws. książki "Dalej jest noc"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:14
- Od samego początku wspieramy panią Filomenę Leszczyńską. Stanęła przed molochem. Wszystkie światowe potęgi historyczno-propagandowe sądziły, że mają przed sobą osobę, którą mogą rozjechać propagandowym walcem. Okazało się, że nie. Prawda zwycięża - powiedział Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Maciej Świrski
Maciej Świrski Foto: PR24/RB

Sąd okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie, jaką z powództwa cywilnego wytoczyła przeciw autorom książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" krewna jednego z opisanych w publikacji mężczyzn.

Mateusz Szpytma 663.JPG
Wiceprezes IPN: oskarżenia o współudział w zbrodniach niemieckich muszą spotkać się z naszą reakcją

Prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić Filomenę Leszczyńską za informacje podane w publikacji, nie muszą jednak płacić zadośćuczynienia, którego domagała się kobieta. Wyrok nie jest prawomocny.

- Polscy patrioci, przede wszystkim pani Filomena, mają powody do zadowolenia. Sąd uznał, że w książce "Dalej jest noc" naruszono dobra osobiste. To bardzo ważne orzeczenie, bo pokazało, że prawda zwycięża. Sąd oparł się zmasowanej nagonce na Polskę - stwierdził Maciej Świrski.

Posłuchaj
10:10 PR24_mp3 2021_02_09-15-48-38.mp3 Maciej Świrski o wyroku ws. prof. Barbary Engelking oraz prof. Jana Grabowskiego ("Temat dnia/Gość PR24")

Według Filomeny Leszczyńskiej, która pozwała naukowców, jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Pomówienie to - w jej ocenie - dotyczyć ma opisanej przez prof. Barbarę Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów historii Estery Siemiatyckiej, której Malinowski ocalił życie.

- Od samego początku wspieramy panią Leszczyńską. Stanęła przed molochem. Wszystkie światowe potęgi historyczno-propagandowe sądziły, że mają przed sobą osobę, którą mogą rozjechać propagandowym walcem. Okazało się, że nie. Prawda zwycięża - dodał prezes Reduty Dobrego Imienia.

Podkreślił również, że wolność badań nie zwalnia naukowców od rzetelności w działaniu. - Nie wolno zniesławiać ludzi, prowadząc badania historyczne - wskazał Świrski.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 15.48

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Auschwitz w granicach Polski na mapie "The Economist". Świrski: obóz śmierci zbudowali Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 16:50
- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci. Wystosowaliśmy list z żądaniem zmiany granic na tej mapie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
rozwiń zwiń