X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Będzie polska szczepionka przeciw COVID-19? Prof. Ciach o szczegółach prac swojego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 20:54
- Mamy nadzieję, że po pozytywnych badaniach na zwierzętach przejdziemy do etapu prób klinicznych, czyli badań na ludziach - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej, kierownik pracującego nad polską szczepionką zespołu naukowców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Filip Blazejowski/Forum

Na razie profesor zapowiedział badania na zwierzętach. - Na myszach bada się przede wszystkim toksyczność, wytworzenie odpowiedzi immunologicznej i skuteczność tej odpowiedzi immunologicznej - podkreślił.

forum szczepionka covid19 1200.jpg
Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: szczepionki dla seniorów są zabezpieczone

- Pracujemy nad technologią produkcji wybranych białek koronawirusa metodą biotechnologiczną, w związku z tym przeanalizowaliśmy genom wirusa, wybraliśmy fragmenty kodujące interesujące nas fragmenty białek, tak żeby te białka możliwie mało mutowały i dawały szansę na silną odpowiedź immunologiczną - powiedział prof. Ciach. - Bakterie, mamy cztery szczepy, produkują obecnie białka w bioreaktorach. Jak będziemy mieli oczyszczone białka, wtedy zastosujemy formulację szczepionki - wyjaśnił.


Posłuchaj
17:26 _PR24_AAC 2021_02_08-20-32-33.mp3 Prof. Ciach o szczepionce przeciw COVID-19 (Temat Dnia/Gość PR24)

 

- Nasze podejście jest podejściem dość oryginalnym, jako że większość technik stosowanych do produkcji szczepionek obecnych na rynku to są szczepionki genetyczne, czyli zawierające mRNA, bądź DNA w wirusach - zwrócił uwagę prof. Ciach.

Czytaj takze:

Podejście do produkcji polskiego zespołu naukowców jest, co podkreślił gość Polskiego Radia 24, rozwiązaniem podobnym do tego stosowanego przy produkcji szczepionki na żółtaczkę wszczepienną typu B. - Naszym zdaniem takie rozwiązanie jest najtańsze do masowej produkcji - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Tomasz Ciach (Wydział Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 08.02.2021
Godz. emisji: 20.32

itom/pr24

Czytaj także

Ruszyły zapisy nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Zobacz, jak można się zgłosić

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 16:46
Nauczyciele oraz pracownicy żłobków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, mogą zgłosić u dyrektora placówki chęć szczepienia. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną ci, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłobku. Zapisy potrwają do 10 lutego do końca dnia, a 12 lutego rozpoczną się pierwsze szczepienia - poinformowała KPRM w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapisy pracowników żłobków na szczepienia przeciw COVID-19. Na stronie RCB jest odpowiedni formularz

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 13:45
Na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest już dostępny formularz rejestracji na szczepienia dla pracowników instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 i instytucji pieczy zastępczej. Opiekunowie mogą poprzez dyrektorów placówek zapisywać się na szczepienia od poniedziałku- przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i zachęca do zgłaszania się.
rozwiń zwiń