X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Politycy to widzą, ale mówią o tym po cichu". Prof. Michał Kleiber o kryzysie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 19:54
- Faktem jest, że na przykład inicjatywa, którą prezydent Emmanuel Macron zainicjował już dawno temu, żeby zorganizować wielki cykl debat o przyszłości Europy, to jest oczywiście efekt tego niezadowolenia, rozczarowania, które w głowach wielu Europejczyków w tej chwili jest - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były prezes PAN.
Prof. Michał Kleiber
Prof. Michał KleiberFoto: PR24

Komisja Europejska w ostatnich tygodniach notuje pasmo spektakularnych porażek. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić wspólnotowy program zamówień szczepionek przeciw COVID-19, a w ostatnim czasie - kompromitującą dla Unii Europejskiej wizytę szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella w Moskwie. W Polskim Radiu 24 o stanie Unii Europejskiej mówił prof. Michał Kleiber.

Borrell Ławrow PAP (2)-1200.jpg
"Wydaje się, że w UE brak centrum analitycznego". Dr Jacek Raubo o wizycie Josepa Borrella w Rosji

"Rozczarowanie Europejczyków"

Gość PR24 przyznał, że ostatni okres faktycznie pełen jest "ewidentnych błędów", chociaż różnych błędów było wiele także w przeszłości. Przyznał, że kryzys Unii Europejskiej jest dziś faktem, na co zwracają uwagę także politycy. - Większość z nich raczej po cichu, nie chcąc rozbudzić przesadnych antyunijnych emocji - dodał.

- Faktem jest, że na przykład inicjatywa, którą prezydent (Emmanuel) Macron zainicjował już dawno temu, żeby zorganizować wielki cykl debat o przyszłości Europy, to jest oczywiście efekt tego niezadowolenia, rozczarowania, które w głowach wielu Europejczyków w tej chwili jest - mówił prof. Michał Kleiber.

Czytaj również:

"Widzą to politycy i komisarze UE"

Gość Polskiego Radia 24 zauważył również, że te ostatnie wydarzenia - zarówno kryzys szczepionkowy, jak i wizyta Borrella w Moskwie - były "bardzo znamienne". Przypomniał wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która wzięła na siebie pełną odpowiedzialność w sprawie szczepionek. - Ale zaraz potem właściwie powiedziała, że prosi, żeby ją rozliczać po 5-letnim okresie jej kierowania Komisją Europejską - dodał.

Prof. Michał Kleiber zgodził się, że jeśli chodzi o działalność KE, ważne są wymierne efekty, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Tymczasem z tym są problemy. - To jest fakt, to widzą też politycy, głowy państw członkowskich Unii, ale także nawet członkowie gabinetu pani von der Leyen, czyli komisarze unijni. Wiele osób zauważa w tej chwili ten problem - stwierdził.

Posłuchaj
24:18 PR24_mp3 2021_02_07-18-34-05_Kleiber.mp3 Prof. Michał Kleiber o kryzysie Unii Europejskiej ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Michał Kleiber (przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, były prezes PAN)
Data emisji: 07.02.2021
Godzina emisji: 18.34

PR24/jmo

Czytaj także

"Pierwszy polityk, który rzucił wyzwanie Putinowi". Dr Agnieszka Bryc o Aleksieju Nawalnym

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 20:25
- Najważniejsze pytanie, co będzie ze sztabem Nawalnego i jego środowiskiem. Byli w stanie wytworzyć pewną masę protestu. To nie jest masa krytyczna, która mogłaby doprowadzić do zmiany władzy, ale na tyle niepokojąca, że utrwala się pewien trend, coraz więcej osób popiera Nawalnego - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc, politolog (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
rozwiń zwiń