X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To ten, który nie mając majątku, szlachetnością charakteru, zdobył najwyższe szlachectwo". Dr Jabłonka o Kościuszce

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:24
- Pamięć o Kościuszce i jego czynach przeżywają teraz ogromny renesans. Kościuszko to ten, który nie mając majątku, szlachetnością charakteru, zdobył sobie najwyższe szlachectwo - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka. 
Tadeusz Kościuszko składa przysięgę na krakowskim Rynku Głównym,  fragm. reprod. fot. obrazu Wojciecha Kossaka
Tadeusz Kościuszko składa przysięgę na krakowskim Rynku Głównym, fragm. reprod. fot. obrazu Wojciecha KossakaFoto: Wikipedia/dp

275 lat temu, 4 lutego 1746 roku, przyszedł na świat Tadeusz Kościuszko, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generał, Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku, które było próbą ratowania Rzeczpospolitej.

Tadeusz Kościuszko 1200.jpg
Tadeusz Kościuszko. 275. rocznica urodzin bohatera dwóch narodów

- Pamięć o Kościuszce i jego czynach przeżywają teraz ogromny renesans. Amerykanie odkryli rzeczy, które by nam się w głowie nie mieściły: że gdyby postulaty Kościuszki były wypełnione, gdyby Kongres poszedł za tym, co on postulował, to nie byłoby wojny secesyjnej - powiedział dr Krzysztof Jabłonka. 


Posłuchaj
10:24 PR24_mp3 2021_02_04-13-46-55.mp3 dr Krzysztof Jabłonka o Tadeuszu Kościuszce (Temat dnia)

 

- On im ufortyfikował West Point, stworzył szkołę na wzór naszej szkoły rycerskiej. To jest bliźniak naszego Pałacu Kazimierzowskiego - dodał gość PR24. 

Jak zaznaczył, "w Polsce Kościuszko jest przede wszystkim fundamentem Rzeczpospolitej czworga narodów". - I w Wilnie mamy ulicę Kościuszki, i Ukraińcy "się budzą" do obchodów. Zostaje wskrzeszony w pamięci jako fundament czworga narodów. Ja bym powiedział: prawości czworga narodów - podkreślił historyk. 

Jego zdaniem "Kościuszko to jest ten, który nie mając majątku, szlachetnością charakteru, zdobył sobie najwyższe szlachectwo – szlachectwo Europy".

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Krzysztof Jabłonka (historyk)
Data emisji: 4.02.2021
Godzina emisji: 13.47

PR24

Zobacz więcej na temat: Tadeusz Kościuszko HISTORIA

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko spoczął obok królów na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 05:55
203 lata temu, 23 czerwca 1818 roku, w katedrze na Wawelu odbył się uroczysty pogrzeb Tadeusza Kościuszki; jego szczątki sprowadzone do Krakowa ze Szwajcarii spoczęły w kryptach królewskich.
rozwiń zwiń