X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Politolog o protestach Strajku Kobiet: opuściły ramy debaty z zachowaniem szacunku dla słowa i drugiego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:15
- W pełni akceptuję prawo do manifestowania poprzez wyjście na ulice i artykułowanie postulatów, ale mam problem z formą werbalną protestów spod znaku Strajku Kobiet - powiedział dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum.
Protest w Warszawie przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego
Protest w Warszawie przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Trwają protesty po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, w którym orzekł on o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

stajk kobiet poznań pap 1200.jpg
Uczestnicy "Strajku Kobiet" zaatakowali siedzibę Radia Poznań. Do budynku wrzucono petardy

Z jednej strony dr Bartłomiej Machnik w pełni akceptuje prawo do manifestowania poprzez wyjście na ulice i artykułowanie postulatów, ale z drugiej ma problem z formą werbalną protestów spod znaku Strajku Kobiet.

- Wydaje się, że zakrawają o wulgarność, opuściły też ramy debaty publicznej z zachowaniem pewnego szacunku dla słowa i drugiego człowieka. Szkoda, że w tak ważnej kwestii nie doszło do szerszej debaty. Idąc dotychczasową drogą, nie dojdziemy do konsensusu. W tej chwili jest on nie do osiągnięcia, gdyż emocje spowodowały duże tąpnięcia i rozwarstwienie się społeczeństwa - stwierdził politolog.

Posłuchaj
24:33 PR24_mp3 2021_01_31-10-33-51.mp3 Dr Bartłomiej Machnik o przebiegu protestów Strajku Kobiet ("Temat dnia/Gość PR24")

Przyznał, że obowiązujący do niedawna kompromis aborcyjny nie zadowalał każdej ze stron, ale był sposobem wzięcia pod uwagę wszystkich argumentów. - Zastanawiam się, dlaczego akurat ten moment, okres pandemii, był w mniemaniu Trybunału odpowiedni do tego, by rozpocząć dyskusję dotyczącą aborcji. Niepotrzebnym było rozpoczynanie tego tematu w obecnej chwili, bo wiadomym również było, że wyzwoli takie emocje, słowa i zdarzenia, jakie mają miejsce - zwrócił uwagę dr Machnik.  

W rozmowie z Wiesławem Molakiem ekspert zgodził się, że sprawa aborcji i związanych z nią protestów została upolityczniona.

- Pierwsza faza manifestacji miała charakter emocjonalny, który był związany z uczuciami kobiet. Podyktowane było to przede wszystkim odczuciami wewnętrznymi, do których mają one oczywiście prawo. Jednak wraz z biegiem czasu i wyodrębnieniem się grup obecnie przewodzących demonstracjom oraz wejściem polityków wszystkich stron w ten dyskurs, postulaty zostały upolitycznione, jak chociażby ten nawołujący do obalenia rządu - dodał dr Machnik.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum
Data emisji: 31.01.2021
Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Prymat emocji nad rozumem". Dr Tymoteusz Zych o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 08:24
- Rozum jest potrzebny do tego, żeby toczyć jakąkolwiek normalną debatę. Chodzi tak naprawdę o to, żeby możliwość prowadzenia rzeczywistej debaty, zrozumienia pewnych problemów, zrozumienia racji różnych stron toczącego się sporu, przykryć po prostu przez emocje - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris, odnosząc się do agresji i wulgarnych okrzyków na demonstracjach po publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń