X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Świadkowie epoki. Ku Zagładzie". Mniej znane oblicze historii Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 11:59
Robiąc w zeszłym roku film "Czas Zagłady" mieliśmy takie poczucie, że umyka nam sporo historii, które działy się na prowincji, na wsiach, w mniejszych miejscowościach (...). Obiecaliśmy sobie, że tym razem postaramy się dać tym ofiarom głos - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Grygiel, współtwórczyni filmu "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie", który w tym roku był wyświetlany przez Instytut Pileckiego w ramach obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/diy13

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz Instytut Pileckiego przygotował wirtualny pokaz filmów o Zagładzie, w czasie którego wyświetlany był m.in. film "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie". O dziele mówiła jego współtwórczyni Małgorzata Grygiel.

II wojna światowa: rekonstrukcja wydarzeń 1200 free
Polsko-amerykańska debata o II wojnie światowej. Historycy zgodni: relacje świadków są kluczowe

Holokaust nie tylko w obozach

Współautorka dokumentu podkreśliła, że Instytut Pileckiego w organizację i obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu włącza się zawsze. Przypomniała, że w ubiegłym roku z tej okazji odbył się pokaz filmu "Czas Zagłady", który opowiadał o dwóch największych symbolach Holokaustu, czyli o Auschwitz i o Getcie Warszawskim.

- Kiedy przygotowywaliśmy się do tych filmów, mieliśmy takie poczucie, że umyka nam sporo historii, które działy się na prowincji, na wsiach, w mniejszych miejscowościach, o których po prostu mało kto wie i mało kto słyszał poza lokalną społecznością - mówiła Małgorzata Grygiel. - I tak sobie obiecaliśmy, że w tym roku postaramy się zrobić co w naszej mocy, by dać tym ofiarom głos - dodała.

Wyjaśniła, że często sobie nie uzmysławiamy, jak wielu Żydów zginęło przed obozami, ilu tak naprawdę nigdy do nich nie dotarło, bo straciło życie w innych okolicznościach. A to także jest element Zagłady.

Czytaj również:

Sposób na popularyzację historii

Andrzej Duda prtscrn YT-1200.jpg
Prezydent: musimy wypełniać powinność świadków pamięci i strażników prawdy o Holokauście

Dokument składa się z opowieści uczestników wydarzeń - świadków historii. Małgorzata Grygiel stwierdziła, że jest to konstynuacja realizowanego od pewnego czasu projektu Instytutu Pileckiego "Świadkowie epoki". - Ten projekt polega na tym, że my od kilku lat zbieramy świadectwa historii mówionej w różnych tematach. To są historie osób, które przeżyły II wojnę światową i potem nierzadko miały problemy w nowej rzeczywistości powojennej - mówiła.

- My już mamy w tym momencie nagrane tysiące godzin ze świadkami epoki. Te historie są publikowane częściowo w internecie, na kanale YouTube "Świadkowie epoki", ale oczywiście tworzą też wielkie archiwum historii mówionej, które jest bazą do pracy dla historyków, dla ludzi kultury, dla badaczy - dodała Małgorzata Grygiel.

Współautorka filmu "Świadkowe epoki. Ku Zagładzie" wyjaśniła, że w historiach tych jest mnóstwo informacji, które są zaskakujące, których nie znajdzie się w podręcznikach i które - przede wszystkim - są bardzo ciekawe. Jak stwierdziła, tworząc takie filmy Instytut Pileckiego stara się popularyzować te historie.

Posłuchaj
21:09 PR24_mp3 2021_01_30-11-06-14_Grygiel.mp3 Małgorzata Grygiel o filmie "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie" ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Małgorzata Grygiel (współtwórczyni udostępnionego przez Instytut Pileckiego filmu "Świadkowie epoki. Ku Zagładzie")
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 11.06

PR24/jmo

Czytaj także

"Między nami kobietami". Położna z Auschwitz-Birkenau - Stanisława Leszczyńska

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 23:59
- Dla mnie fenomenem jest to, że w tych warunkach, w których przyszło jej pracować, czyli: brud, smród, wszy, szczury, czerwonka, tyfus, ona, wykonując swoją pracę, nie miała ani razu żadnych powikłań poporodowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stachurska, reżyserka i autorka książki pt. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bohater tamtych czasów". Udało się odtworzyć historię artysty Getta Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:07
Imię i życiorys Beniamina Rozenfelda, autora cyklu pięciu rysunków z Archiwum Ringelbluma, przedstawiających warunki życia i śmierć w getcie warszawskim, zostały potwierdzone przez badaczkę dr Agnieszkę Żółkiewską z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
rozwiń zwiń