X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co z kopalniami? Ekonomista: nie ma społecznego przyzwolenia, by dotować je w nieskończoność

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:50
- Węgiel kamienny będzie obecny w polskiej energetyce jeszcze przez lata, ale jego wydobycie jest drogie. Nie ma przyzwolenia społecznego, by w nieskończoność go dotować - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ponad miesiąc temu Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło górniczym związkowcom swoją propozycję projektu umowy społecznej dotyczącej przyszłości górnictwa, odrzuconą przez stronę społeczną. Przed tygodniem związki przesłały do ministerstwa własny projekt tego dokumentu. Poniedziałkowe spotkanie w tej sprawie nie przyniosło rezultatu.

"Nierentowny"

- Od trzydziestu lat różne rządy negocjują ze związkami górniczymi i wrzucają mnóstwo pieniędzy do sektora, który od trzech dekad się zwija i jest dziś nierentowny - powiedział gość PR24.

slask 1200.jpg
Konferencja "Śląski Ład". Premier: chciałbym, by miliardy wydawane na import energii zostawały w Polsce

Problem, jak dodał, jest taki, że węgiel kamienny w energetyce to jest bardzo dobra technologia z XIX wieku, ale żeby działała, cena surowca musi być konkurencyjna. - Problem większości kopalń polega na tym, że na wolnym rynku ich węgiel jest droższy nawet od tego wiezionego z Australii - powiedział ekonomista.

"Za duże koszty wydobycia"

Strony ustaliły, że prace nad dokumentem znów odbędą się w grupach roboczych, a w nich stroną nie będzie już tylko Ministerstwo Aktywów Państwowych, które odpowiada za górnictwo, ale także m.in. Ministerstwo Pracy oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz przynajmniej jeden marszałek – województwa śląskiego – choć nie wyklucza się np. udziału marszałka województwa małopolskiego (kopalnie Janina i Brzeszcze należące do Tauronu).

- Wiadomo na pewno, że węgiel kamienny będzie obecny w polskiej energetyce jeszcze przez lata. Choćby dlatego, że np. elektrownia Jaworzno została otwarta w zeszłym roku. Chodzi o to, że mamy duże koszty wydobycia węgla. Nie ma przyzwolenia społecznego, by w nieskończoność dorzucać pieniądze do tego sektora i dotować go - powiedział Marcin Roszkowski.


Posłuchaj
21:19 _PR24_AAC 2021_01_26-13-07-15.mp3 M. Roszkowski o przyszłości węgla kamiennego ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Marcin Roszkowski (ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina: 13.07 

Czytaj także

"Polska nie może do niej dopłacać". Artur Soboń o transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 08:10
- Chcemy wspólnie ze stroną społeczną wypracować plan, który dostosuje górnictwo na Śląsku do nowych wyzwań - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Marcin Roszkowski: polski węgiel jest za drogi, aby był opłacalny dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 12:25
- Tylko otwieranie nowych kopalń jest rozwiązaniem dla sektora. W miejscach, gdzie obecnie węgiel jest wydobywany, jest on za głęboko i jest za drogi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Roszkowski, ekonomista z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń