X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krzysztof Kowalczyk: wprowadzenie banknotu 1000 zł możliwe w 2025 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:59
- Tę zapowiedź należy traktować jako zamiar zbadania celowości uzasadnienia wprowadzenia do obiegu takiego banknotu - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego komentując słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego o możliwym wprowadzeniu banknotu o wartości 1000 zł. - Na razie nie pracujemy nad tym projektem, ale gdzieś ok. roku 2025-2026 istnieje taka możliwość, że taki nominał banknotu pojawi się w obiegu - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

Szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział możliwe wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o wartości 1000 zł. - Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes, który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie - oświadczył Glapiński na konferencji prasowej w piątek w ubiegłym tygodniu. 6-letnia kadencja Adama Glapińskiego mija w 2022 roku. Swój urząd będzie mógł sprawować jeszcze raz w patach 2022-2028.

Adam Glapiński 1200 Forum.jpg
Banknot o nominale 1000-złotowym w portfelu? Znamy stanowisko prezesa NBP

"Na razie nie pracujemy nad tym projektem"

W Polskim Radiu 24 o tej zapowiedzi mówił Krzysztof Kowalczyk. Zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP wyjaśnił, że słowa Adama Glapińskiego nie oznaczają natychmiastowego przystąpienia przez polski bank centralny do realizacji tego planu. Podkreślił, że dotyczyć do będzie następnej kadencji, którą obecny prezes NBP ma nadzieję pełnić, ale zakłada również podobne rozwiązanie ze strony ewentualnego następcy.

Czytaj również:

- Tę zapowiedź należy traktować jako zamiar zbadania celowości uzasadnienia wprowadzenia do obiegu takiego banknotu. Kolejna kadencja prezesa NBP to są lata 2022-2028, więc mamy jeszcze dużo czasu. Ta zapowiedź prezesa pojawiła się w kontekście omawiania roli wysokich nominałów, banknotów w obiegu w okresie wzmożonego popytu na gotówkę - stwierdził Krzysztof Kowalczyk.

- Także na razie nie pracujemy nad tym projektem, ale gdzieś ok. roku 2025-2026 istnieje taka możliwość, że taki nominał banknotu pojawi się w obiegu - dodał.

Posłuchaj
24:30 PR24_mp3 2021_01_24-11-33-21_NBP.mp3 Krzysztof Kowalczyk o możliwym wprowadzeniu do obiegu banknotu 1000 zł ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Krzysztof Kowalczyk (zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego)
Data emisji: 24.01.2021
Godzina emisji: 11.33

PR24/jmo