X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: himalaizm zimowy jest przede wszystkim domeną Polaków

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 11:12
- Himalaizm zimowy, o którym usłyszał teraz świat jest przede wszystkim domeną polską i kilku innych nacji na świecie. Pozostała część środowiska docenia przede wszystkim wejścia techniczne. Ta zima w Himalajach i Karakorum teraz dzięki temu co dzieje się w ostatnich latach i również za sprawą Nepalczyków usłyszał o niej świat - powiedział Dominik Szczepański, publicysta zajmujący się tą tematyką.
Pasmo gór Karakorum, zdjęcie ilustracyjne
Pasmo gór Karakorum, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Punnawit Suwattananun

Grupa Szerpów z Nepalu dokonała pierwszego zimowego wejścia na drugi co do wysokości szczyt ziemi, K2 w Karakorum (8611 m n.p.m.). Wśród środowiska himalaistycznego wznowiła się dyskusja na temat zdobywania szczytów z użyciem tlenu i bez. 

Góry Karakorum droga do K2 1200 f.jpg
Nepalczycy poskromili K2 zimą. Krzysztof Wielicki: należało im się. My w górach swoje już zrobiliśmy

"Ta dyskusja toczy się od dawna"

Dominik Szczepański zaznaczył w rozmowie w Polskim Radiu 24, że dyskusja tocząca się na temat używania tlenów podczas wejść na najwyższe szczyty toczy się od dawna. - Do zrozumienia tego, co dzieje się w górach najwyższych większość z nas dołączyła dopiero kilka lat temu.  Jeszcze 10-15 lat temu Himalaje w Polsce nie były tak popularne. To, że sławy himalaizmu mówią, że ten sukces mógłby być większy bez używania tlenu to jest dyskusja tocząca się od lat 80. Dołączamy do niej bardzo późno. To jest taki sport, który nie ma zasad dlatego trudno czasami coś ocenić - powiedział.

- Jeśli prześledzimy historię wejść z ośmiotysięczniki to okaże się, że jedyne wejście z tlenem to było pionierskie wejście na Mount Everest w 1980 roku Polaków. To co starają się niektórzy dziś powiedzieć, to fakt że przez te kilkadziesiąt lat styl wejść na ośmiotysięczniki stale ulegał poprawie i ich zdaniem możliwe byłoby wejście bez tlenu, co oczywiście nie odbiera Nepalczykom tego co dokonali - zaznaczył dziennikarz.

Czytaj także:


Posłuchaj
23:23 _PR24_AAC 2021_01_24-10-34-17.mp3 Dominik Szczepański o dokonaniu Nepalczyków ("Gość PR 24")

- Himalaizm zimowy, o którym usłyszał teraz świat jest przede wszystkim domeną Polską i kilku innych nacji na świecie. Pozostała część środowiska docenia przede wszystkim wejścia techniczne. Ta zima w Himalajach i Karakorum teraz dzięki temu co dzieje się w ostatnich latach i również za sprawą Nepalczyków sprawiła, że usłyszał o niej świat. Wcześniej to było dosyć ekskluzywne środowisko - zdradził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Dominik Szczepański (dziennikarz, autor publikacji o himalaizmie) 
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 10:34

dz

Czytaj także

Kowalewski pod wrażeniem zdobywców K2. "Nepalczycy w końcu wyszli z cienia"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 09:07
Nepalczycy, którzy zdobyli w sobotę K2 (8611 m) w Karakorum, to zdaniem Waldemara Kowalewskiego, który jeszcze dwa tygodnie temu był w bazie pod szczytem, to elita światowego himalaizmu. - Cieszę się, że tego dokonali. Są lepsi od zachodnich wspinaczy. W końcu wyszli z cienia - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwają poszukiwania uczestnika wyprawy na Broad Peak. Zaginął Amerykanin

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:36
Bardzo niepokojące wieści napływają z Broad Peak. Zaginął jeden z dwóch uczestników wyprawy, której celem było zimowe wejście na ośmiotysięcznik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez rywalizacji"– posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:32
Ludzie drugiego planu stali się bohaterami. Najgroźniejsza góra świata – K2 – została zdobyta zimą. Dokonali tego Szerpowie – nepalscy tragarze, którzy na co dzień pomagają wnosić sprzęt oraz żywność do kolejnych baz. Co o nich wiemy i jak wygląda ich życie? – o tym w reportażu Joanny Bogusławskiej.
rozwiń zwiń