X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Facebook odblokował film IPN o obozie w Łodzi. Jarosław Szarek: na cenzurę nie będzie zgody

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:40
- Aberracją jest, by pod kategoriami politycznymi blokować historyczny przekaz - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prezes IPN dr Jarosław Szarek, komentując nałożenie przez Facebooka blokady na film IPN o niemieckim obozie dla polskich w Łodzi. Powodem było uznanie przez ten portal, że film ma charakter polityczny. Ostatecznie blokada została zdjęta
Dr Jarosław Szarek
Dr Jarosław SzarekFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że film został przygotowany w siedmiu wersjach językowych. - Chodziło o to, by pokazać dramatyczną historię polskich losów w czasie II wojny światowej, w tym wypadku wyjątkowo dramatyczną, bo dotyczącą obozu dla dzieci. Przez obóz przeszło ok. 3 tys. nieletnich, kilkuset nie przeżyło, najmłodsze dzieci były poddawane germanizacji, najczęściej były odbierane rodzinom zaangażowanym w działalność niepodległościową. Natomiast starsze dzieci wykorzystywano do niewolniczej pracy. O tym jest ten film. To była jedyna tego typu placówka stworzona przez niemieckiego okupanta w Europie. Film opowiada o ludobójczym charakterze okupacji - powiedział dr Jarosław Szarek.

1200_obóz_FB.png
Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi. Historyk: olbrzymia trauma dla małych więźniów

Facebook zdjął blokadę na film po kilku godzinach. - Cenzura przyniosła też dobre strony, bo film tym samym został zareklamowany. Każdy może się przekonać czy są w nim treści polityczne. Aberracją jest, by pod kategoriami politycznymi blokować historyczny przekaz. Niedawno mieliśmy do czynienia z blokadą konta prezydenta USA Donalda Trumpa na Twitterze. Daje to asumpt do zadania pytania o granice wolności - powiedział prezes IPN. 

Dodał, że nie było to pierwsze tego typu działanie Facebooka w odniesieniu do materiałów IPN. - Takie decyzje trudno tłumaczyć, są przeciwko wolności słowa. Blokady były wycofywane, tak też stało się też i tym razem. Mam nadzieję, że przyszłości takich sytuacji nie będzie. W przeciwnym razie będziemy zdecydowanie reagować. Na cenzurę nie będzie naszej zgody -  podsumował prezes IPN. 

Posłuchaj
23:14 PR24_mp3 2021_01_23-16-35-15.mp3 Prezes IPN dr Jarosław Szarek gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)  

Premiera dokumentu o hitlerowskim obozie dziecięcym w Łodzi odbyła się na facebookowym profilu łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w grudniu ub. roku. Obóz utworzony został w połowie 1942 r. i znajdował się wewnątrz Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów) Getto. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci. Nieletni więźniowie trafiali do obozu m.in. za drobne kradzieże, handel, jazdę tramwajami bez biletu, żebranie. Umieszczano w nim także dzieci pochodzące z rodzin, które odmówiły podpisania volkslisty czy też osób zesłanych do obozów lub więzień, a także młodzież podejrzaną o uczestnictwo w ruchu oporu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Jarosław Szarek (prezes IPN)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 16.35

Czytaj także

"Powstał dzięki Solidarności". Dr Jarosław Szarek o 20-leciu Instytutu Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 21:34
- W latach 90. XX wieku, gdy postkomuniści wygrywali wybory pod hasłami "wybierzmy przyszłość", nie chciano pamiętać o przeszłości. Ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej odrzucił ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski, środowiska postkomunistyczne nie chciały IPN-u. Udało się to przełamać, Instytut powstał dzięki Solidarności - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prezes IPN dr Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń