Od momentu zarejestrowania przez marszałek Sejmu komitetu inicjatywy obywatelskiej, będą więc mieli 3 miesiące na zebranie pod projektem 100 tysięcy podpisów.
Dziecko samo chce się uczyć? To możliwe
Nie najlepszą kondycję psychiczną polskich nastolatków potwierdza wiele raportów. W opinii ekspertów sytuacja najmłodszych znacząco się pogorszyła także z powodu pandemii koronawirusa i jej skutków.
Według przygotowanego projektu, do zadań psychologa będzie należało m.in. diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb, diagnozowanie sytuacji wychowawczej w szkole oraz pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych predyspozycji, możliwości i uzdolnień uczniów.
04:37 PR1_MPLS 2020_09_30-09-22-39.mp3 Psycholog w każdej szkole? (Cztery pory roku/Jedynka)
Prezes Fundacji na Rzecz Praw Ucznia Mikołaj Wolanin mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że depresja, która jest chorobą cywilizacyjną, występuje u dzieci i młodzieży coraz częściej. - Około 20 proc. dzieci i młodzieży zmaga się z takimi kłopotami, które mogą świadczyć o spełnieniu kryteriów zaburzeń psychicznych. A nadal na około 20 tysięcy szkół psychologów zatrudnionych w tych placówkach jest ok. 10,8 tysiąca - zaznacza.
- Blisko połowa polskich uczniów i uczennic nie ma dostępu do pomocy psychologicznej pierwszego kontaktu w szkole. Psychologa, który powie co dalej, zawsze wysłucha problemu i doradzi, gdzie się udać, co zrobić, żeby poradzić sobie z problemem - mówi Mikołaj Wolanin. - Zdrowie psychiczne i jego kondycja jest niezwykle ważna. Bo jeżeli upada duch, upada też wtedy zdrowie psychiczne - dodaje.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zwraca uwagę, że decyzja o zatrudnieniu psychologa w każdej szkole należy do dyrektora danej placówki.
- Zapewnienie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej dostosowanej do rozpoznanych potrzeb należy do kompetencji dyrektora placówki. To on w porozumieniu z organem prowadzącym podejmuje decyzje m.in. dotyczące zatrudnienia nauczycieli i specjalistów wykonujących zadania związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną, w szczególności psychologów, pedagogów, logopedów czy doradców zawodowych - mówi rzecznik MEN Anna Ostrowska.
Psycholog i psychoterapeuta Dorota Minta ocenia, że pomysł Fundacji na Rzecz Praw Ucznia jest bardzo dobry. - Moje środowisko psychologów, psychoterapeutów już wcześniej zgłaszało ten problem. Podpisałam się pod listem młodzieży, bo faktycznie jest tak, że psycholodzy powinni być na miejscu w szkołach. Nie bardzo wiem jednak, jak moglibyśmy to zrobić - podkreśla i dodaje, że praca psychologa polega często na pracy z całą rodziną, nie tylko z dzieckiem, a wiele z działań psychologa szkolnego to także wspieranie rodziców.
10:13 PR1_MPLS 2020_09_30-09-38-17.mp3 Psycholog Dorota Minta o projekcie dot. psychologów w każdej szkole (Cztery pory roku/Jedynka)
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Agnieszka Kunikowska
Materiał: Szymon Jaworski
Data emisji: 30.09.2020
Godzina emisji: 9.00-10.00
Jedynka/PAP/kh