X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zatrzymanie Nawalnego. Ekspert OSW: to świadczy o strachu władzy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 15:15
- Reżim Putina w bieżącym momencie trzyma się już w coraz większym stopniu na braku alternatywy i na bierności społeczeństwa - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Rosyjska policja przed komisariatem, gdzie przetrzymywany jest Aleksiej Navalny.
Rosyjska policja przed komisariatem, gdzie przetrzymywany jest Aleksiej Navalny. Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Od sierpnia Aleksiej Nawalny leczył się w Niemczech. Jak orzekli tamtejsi lekarze, opozycjonistę próbowano zamordować przy użyciu wojskowej trucizny. Wczoraj, w trakcie powrotu do kraju, Rosjanin został zatrzymany podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. 

Czytaj także:
NAVALNY 1200 .jpg
Rosja: Aleksiej Nawalny przewieziony na posterunek policji

Niedzielne zatrzymanie Nawalnego oburzyło między innymi szefów unijnych instytucji, w tym przewodniczącą Komisji Europejskiej. "Rosyjskie władze muszą natychmiast go uwolnić", pisała w swoim oświadczeniu Ursula von der Leyen.

Zdaniem dr Marii Domańskiej ta sytuacja "świadczy o strachu władzy przed pojawieniem się alternatywy politycznej". Jedocześnie, jak zauważa ekspertka, posunięcia Kremla działają na korzyść opozycjonisty.

- Nawalny jest bardzo wyrazistym liderem i po tym co robią od wczoraj władze, to jest jeszcze bardziej kreowany na bohatera - stwierdziła Domańska.

Czytaj także:

Lider opozycji 

- Reżim Putina aktualnie trzyma się już, w co raz większym stopniu, na braku alternatywy i na bierności społeczeństwa - mówiła ekspertka. Jej zdaniem Nawalny jest "odpowiedzią na te dwa braki". Jak zauważa rozmówczyni, opozycjonista robi wszystko, aby "wyrwać społeczeństwo z apatii i barku nadziei".  

Według rozmówczyni Rosjanin ma dużą szansę na zostanie liderem opozycji. - Po powrocie zdobył bardzo mocny mandat moralny żeby aspirować do pozycji przywódcy całej opozycji demokratycznej, której wcześniej mu się nie udawało zjednoczył - tłumaczyła ekspertka. 

Czytaj także:
Nawalny.jpg
"Nawalny miał zginąć". Kuczyński o próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty

Domańska wskazywała, że Nawalny ma "potężne narzędzie wpływania na społeczeństwo rosyjskie" w postaci Internetu. Jej zdaniem daje mu to przewagę nad Kremlem, który wykorzystuje tradycyjne kanały np. telewizję, która traci na popularności. 

Zapraszamy do wysłuchania całości nagrania. 

Posłuchaj
09:02 _PR24_AAC 2021_01_18-14-20-03 (1).mp3 Dr Maria Domańska o zatrzymaniu Aleksieja Nawalnego ("Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Maria Domańska, Ośrodek Studiów Wschodnich

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 14.23

jbt/pr24

Czytaj także

"Postępowanie władz rosyjskich nie może nie mieć konsekwencji". Polska reaguje na zatrzymanie Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 23:44
"W imieniu Polski - członka Rady Praw Człowieka ONZ, apeluję o międzynarodową solidarność w tej sytuacji" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do zatrzymania Aleksieja Nawalnego na lotnisku w Moskwie. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do władz Rosji "o natychmiastowe uwolnienie Nawalnego". Również szef MSZ zdecydowanie potępił aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa zatrzymania Nawalnego. Rusłan Szoszyn: rosyjska opozycja nie znała dotąd takiej historii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:00
- Dzieją się w Rosji rzeczy niespotykane, jeśli chodzi najnowszą historię. W tej chwili trwa proces Nawalnego w budynku komisariatu policji w Chimkach. Sprowadzono tam sędziego - powiedział w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn z dziennika "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń