X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na świecie jest coraz bardziej kojarzony, znany i popularny". Stefanek o Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:00
- Choć nie jest źle, to ciągle dla nas wyzwaniem jest popularyzacja postaci Pileckiego na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stefanek z Instytutu Pileckiego. Gościem audycji była też Monika Maniewska z Instytutu.
Rotmistrz Witold Pilecki- żołnierz wyklęty zginął 25 maja 1948
Rotmistrz Witold Pilecki- żołnierz wyklęty zginął 25 maja 1948Foto: materiały prasowe

Goście PR24 mówili o popularyzacji postaci Witolda Pileckiego w kraju i na świecie. Tomasz Stefanek powiedział, że w Polsce jest wiedza o tej postaci, jest ona powszechna z powodu wielu instytucji, które ją popularyzują. Dodał, że jest też wiele oddolnych inicjatyw obywatelskich popularyzujących postać Witolda Pileckiego.


Armia Czerwona 1200.jpg
Czerwona szarańcza. Jak Sowieci grabili "wyzwalane" tereny

- Wyzwaniem jest popularyzacja Pileckiego na świecie, a to ważne bo on reprezentuje w doskonały sposób polskie doświadczenia. Poprzez taką biografię można opowiedzieć o nas, o przesłaniu wolności i cierpieniu. Jednak muszę powiedzieć, że Witold Pilecki jest na świecie coraz bardziej kojarzony, znany i popularny - powiedział Tomasz Stefanek.

"Do Auschwitz zgłosił się dobrowolnie"

Do obozu KL Auschwitz Witold Pilecki trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce nazwanej przez Pileckiego ZOW (Związek Organizacji Wojskowej) byli między innymi: Stanisław Dubois, Xawery Dunikowski i Bronisław Czech.

Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego dodała, że Witold Pilecki do obozu koncentracyjnego zgłosił się dobrowolnie, raporty które napisał, zostały przekazane dalej. - Chciał poinformować świat o nazistowskich zbrodniach, ale i o sowieckim totalitaryzmie. Został jednak przez komunistyczne władze Polski Ludowej skazany na karę śmierci - przypomniała.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu rozmowy.

Posłuchaj
23:51 _PR24_AAC 2021_01_17-10-33-28.mp3 T. Stefanek i M. Maniewska ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Tomasz Stefanek (Instytut Pileckiego) i Monika Maniewska (Instytut Pileckiego)

Data emisji: 17.01.2021

Godzina: 10.33 


Czytaj także

"Bohater niemal antyczny". Prezes Polskiej Fundacji Narodowej o Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 09:30
- Opowieść o polskiej historii przez pryzmat tragedii jednostki, Witolda Pileckiego, który sprzeciwił się dwóm totalitaryzmom - tak o powstającym filmie "Raport Pileckiego" mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miał interes, by zlikwidować Witolda Pileckiego". Dr Rafał Brzeski o Józefie Cyrankiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 08:56
- Witold Pilecki był ostatnim żyjącym świadkiem pokrętnych działań Józefa Cyrankiewicza - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Brzeski, pisarz i publicysta.
rozwiń zwiń