X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego: mniejsze firmy liczą na wolny rynek w handlu gazem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 19:45
- Niemcy chcą i potrzebują Nord Stream 2. Prowadzą w tym celu politykę wytrwałą, bo liczą na utworzenie centrum gazu - mówiła w Polskim Radiu 24 red. Teresa Wójcik z BiznesAlert.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: eleonimages/shutterstock

Federalna Agencja Morska wydała zgodę na natychmiastową dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 na niemieckich wodach. Poprzednie zezwolenie zakładało taką możliwość dopiero od końca maja.

- Niemcy ze swoją transformacją energetyczną poszli w takim kierunku, że muszą mieć źródło na zbilansowanie energii dostarczanej przez OZE, która z kolei jest niestabilna, stąd potrzebują dużo gazu - powiedziała ekspert.

Centrum gazu

michał kurtyka free tt 1200.jpg
Polsko-izraelska współpraca energetyczna. Konferencja w Tel-Awiwie

Jak dodała, Niemcy chcą handlować rosyjskim gazem. Liczą na utworzenie centrum gazu. - W Polsce np. mamy kilkanaście małych firm, które zajmują się handlem gazem, a gaz przywożą z Niemiec. To gaz rosyjski, a to są firmy, które liczą na wolny rynek handlu gazem - podkreśliła red. Teresa Wójcik.


Posłuchaj
16:28 _PR24_AAC 2021_01_16-19-14-09.mp3 T. Wójcik o Nord Stream 2 ("Gość PR24")

 

Nie jest jasne, kiedy zostaną wznowione prace w celu ukończenia rurociągu na wodach duńskich. Jest zgoda Duńskiej Agencji Energii na rozpoczęcie pracy od piątku. Nie oznacza to jednak, że w piątek wznowione zostanie również układanie rur.

W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwoma nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów. Rurociąg, którego budowa kosztuje około 9,5 mld euro, jest gotowy w 94 proc, ale od grudnia 2019 roku nie prowadzono przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km: 120 km - na wodach duńskich i 30 km - na niemieckich.

Stany Zjednoczone od lat protestują przeciw jego budowie, ponieważ uważają, że ich europejscy partnerzy staną się zależni od rosyjskiego gazu. Z drugiej strony, krytycy zarzucają USA, że chcą przede wszystkim sprzedawać więcej swojego skroplonego gazu w Europie.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: red. Teresa Wójcik (BiznesAlert.pl)

Data emisji: 16.01.2021

Godzina: 19.14

Czytaj także

Nord Stream 2. Agata Łoskot-Strachota: inwestorom zależy na jak najszybszym ukończeniu projektu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 21:10
- Budowa Nord Stream 2 ma być kontynuowana nawet zimą, gdy na Bałtyku trwa okres sztormów. (…) Mało co może wstrzymać proces powstawania gazociągu, ale amerykańskie sankcje mogłyby skomplikować rosyjsko-niemieckie przedsięwzięcie - powiedziała Agata Łoskot-Strachota, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ma na celu wywarcie wpływu politycznego". Mariusz Marszałkowski o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 21:20
- Nord Stream 2 jest jednym z kilku projektów energetycznych realizowanych przez Federację Rosyjską, które mają na celu wywarcie wpływu politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BinzesAlert.pl).
rozwiń zwiń