Czy platformy powinny brać odpowiedzialność za umieszczane w nich treści? Ekspert wyjaśnia

2021-01-16, 19:20

Czy platformy powinny brać odpowiedzialność za umieszczane w nich treści? Ekspert wyjaśnia
Zdjęcie ilusrtracyjne. Foto: Shutterstock.com / BlurryMe

- Obecne przepisy zachęcają platformy do tego żeby blokować treści w momencie kiedy uzyskają podejrzenie ich bezprawności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mirosław Gumularz, ekspert do spraw ochrony danych.

W momencie, kiedy Twitter na stałe zablokował konto Donalda Trumpa, wybuchała ogólnoświatowa dyskusja poświęcona cenzurze i wolności słowa. Dr Mirosław Gumularz zauważył, że w przypadku Stanów Zjednoczonych, kwestie te były omawiane już od co najmniej kilku miesięcy. Za przykład podał przesłuchaniach szefów znanych platform społecznościowych przed komisjami Kongresu. 

Powiązany Artykuł

1200_TT_shutterstock.png
Andruszkiewicz: wolność słowa musi być zagwarantowana, będą propozycje zmian w prawie dot. internetu

Zdaniem gościa PR24 na problem powinniśmy patrzeć od strony prawno-technicznej. - Mówimy o tym, czy platformy powinny brać odpowiedzialność za to co się dzieje w Internecie i jest publikowane przez inne osoby, a jeżeli powinny to w jakim zakresie - wyjaśniał ekspert.

Jak się okazuje, wszystko zależy od aktualnych zasad dotyczących funkcjonowania Internetu. - Obecne przepisy zachęcają platformy do tego żeby blokować treści w momencie kiedy uzyskają podejrzenie ich bezprawności - tłumaczył dr Gumularz. 

Czytaj także:

Przepisy 

Jak zaznacza gość PR24: "system podobnie działa zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie". - Mamy przepis, który mówi w ten sposób: platforma nie odpowiada za treści, które zamieszczają jej użytkownicy do momentu kiedy nie wie o ich bezprawności, a w momencie kiedy się dowie to nie odpowiada, jeśli je zablokuje - wyjaśniał ekspert. Zaznaczył przy tym, że platforma nie musi być całkowicie pewna o bezprawności treści - czasem wystarczą podejrzenia.  

- Ten mechanizm zachęca platformy do tego, żeby "wycinać treści w całości", bo jeśli tego nie zrobią, zaczynają być współodpowiedzialne. To nie oznacza, że na pewno odpowiedzią np. karnie za swój udział, ale mogą - tłumaczył Gumularz. 

Gość PR24 przedstawił dwie alternatywy dla tego systemu. Pierwsza dopuszczałaby wszystkie treści i pozawalała platformom na "umycie rąk". - Ten system jest niemożliwy do zrealizowania, bo wszystkie nielegalne treści mogłyby zostać w Internecie - podkreślał ekspert.

Powiązany Artykuł

Przydacz 1200.jpg
"Są korporacje, które mogą wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa". Wiceszef MSZ o cenzurze w internecie

Druga możliwość zakłada kontrolę wszystkich treści, ale jak zauważa dr Gumularz, jest równie zła, bo faktycznie "doprowadziłaby do cenzury". Z tego powodu aktualnie mamy przepisy pośrednie.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

Posłuchaj

Dr Mirosław Gumularz o odpowiedzialności platform społecznościowych za zamieszczane przez użytkowników treści ("Gość PR24") 23:02
+
Dodaj do playlisty

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: dr Mirosław Gumularz, ekspert do spraw ochrony danych

Data emisji: 16.01.2021

Godzina: 18.33

jbt/pr24

Polecane

Wróć do strony głównej