X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy platformy powinny brać odpowiedzialność za umieszczane w nich treści? Ekspert wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 19:20
- Obecne przepisy zachęcają platformy do tego żeby blokować treści w momencie kiedy uzyskają podejrzenie ich bezprawności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mirosław Gumularz, ekspert do spraw ochrony danych.
Zdjęcie ilusrtracyjne
Zdjęcie ilusrtracyjneFoto: Shutterstock.com / BlurryMe

W momencie, kiedy Twitter na stałe zablokował konto Donalda Trumpa, wybuchała ogólnoświatowa dyskusja poświęcona cenzurze i wolności słowa. Dr Mirosław Gumularz zauważył, że w przypadku Stanów Zjednoczonych, kwestie te były omawiane już od co najmniej kilku miesięcy. Za przykład podał przesłuchaniach szefów znanych platform społecznościowych przed komisjami Kongresu. 

Czytaj także:
1200_TT_shutterstock.png
Andruszkiewicz: wolność słowa musi być zagwarantowana, będą propozycje zmian w prawie dot. internetu

Zdaniem gościa PR24 na problem powinniśmy patrzeć od strony prawno-technicznej. - Mówimy o tym, czy platformy powinny brać odpowiedzialność za to co się dzieje w Internecie i jest publikowane przez inne osoby, a jeżeli powinny to w jakim zakresie - wyjaśniał ekspert.

Jak się okazuje, wszystko zależy od aktualnych zasad dotyczących funkcjonowania Internetu. - Obecne przepisy zachęcają platformy do tego żeby blokować treści w momencie kiedy uzyskają podejrzenie ich bezprawności - tłumaczył dr Gumularz. 

Czytaj także:

Przepisy 

Jak zaznacza gość PR24: "system podobnie działa zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie". - Mamy przepis, który mówi w ten sposób: platforma nie odpowiada za treści, które zamieszczają jej użytkownicy do momentu kiedy nie wie o ich bezprawności, a w momencie kiedy się dowie to nie odpowiada, jeśli je zablokuje - wyjaśniał ekspert. Zaznaczył przy tym, że platforma nie musi być całkowicie pewna o bezprawności treści - czasem wystarczą podejrzenia.  

- Ten mechanizm zachęca platformy do tego, żeby "wycinać treści w całości", bo jeśli tego nie zrobią, zaczynają być współodpowiedzialne. To nie oznacza, że na pewno odpowiedzią np. karnie za swój udział, ale mogą - tłumaczył Gumularz. 

Gość PR24 przedstawił dwie alternatywy dla tego systemu. Pierwsza dopuszczałaby wszystkie treści i pozawalała platformom na "umycie rąk". - Ten system jest niemożliwy do zrealizowania, bo wszystkie nielegalne treści mogłyby zostać w Internecie - podkreślał ekspert.

Czytaj także:
Przydacz 1200.jpg
"Są korporacje, które mogą wpływać na rzeczywistość, ograniczając wolność słowa". Wiceszef MSZ o cenzurze w internecie

Druga możliwość zakłada kontrolę wszystkich treści, ale jak zauważa dr Gumularz, jest równie zła, bo faktycznie "doprowadziłaby do cenzury". Z tego powodu aktualnie mamy przepisy pośrednie.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

Posłuchaj
23:02 gumularz16.01.mp3 Dr Mirosław Gumularz o odpowiedzialności platform społecznościowych za zamieszczane przez użytkowników treści ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: dr Mirosław Gumularz, ekspert do spraw ochrony danych

Data emisji: 16.01.2021

Godzina: 18.33

jbt/pr24

Czytaj także

Trump walczy z cenzurą w mediach społecznościowych. Prezydent USA podpisał specjalne rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 01:00
Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie wykonawcze dotyczące mediów społecznościowych. Ma ono skutkować m.in. możliwością obarczenia serwisów odpowiedzialnością prawną w przypadku moderowania wpisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa zablokowania w sieci Donalda Trumpa. Dr Maciej Kawecki: giganci wykorzystują narrację polityczną

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:08
- Tam, gdzie decyzje o zablokowaniu konta podejmowane są nie w oparciu o treść wpisu czy jego prawdziwość, ale o element polityczny, tam pojawia się problem - ocenił dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema. Odniósł się w ten sposób do zablokowania profilów Donalda Trumpa na głównych serwisach społecznościowych.
rozwiń zwiń