X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Afera Amber Gold. Zbigniew Janas: powinna nauczyć nas nie szukania okazji do szybkiego zarobku

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 14:39
- Nie należy szukać takich okazji, gdzie ktoś obiecuje że zarobi się miliony. Na starość nie zarobi się milionów. To jest nauczka, że trzeba uciekać od takich rzeczy, gdzie gra się PR-em a w środku są zwykli oszuści - powiedział o skutkach afery Amber Gold Zbigniew Janas, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także inni opozycjoniści - Andrzej Rozpłochowski i Andrzej Michałowski.
Audio
  • Zbigniew Janas, Andrzej Rozpłochowski i Andrzej Michałowski o aferze Amber Gold ("Gość PR 24")
Jeden z oddziałów Amber Gold
Jeden z oddziałów Amber GoldFoto: WIKIMEDIA COMMONS/Zorro2212/CC BY-SA 3.0

W aferze Amber Gold poszkodowanych zostało ponad 18 tysięcy osób, które straciły łącznie 851 milionów złotych. Twórca piramidy finansowej Marcin P. został skazany w 2019 roku na 15 lat więzienia. Pomagająca mu w oszukańczym biznesie żona Katarzyna usłyszała wyrok ponad 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa wróciła m.in. ze względu na film Sylwestra Latkowskiego, który ukazał szerokie powiązania władzy z przestępcami. Amber Gold powstało w kolebce Solidarności czyli Trójmieście. O swoją opinię na ten temat zapytani zostali działacze Solidarności z czasów PRL.

Krszystof Wyszkowski 1200.jpg
Afera Amber Gold. Krzysztof Wyszkowski: gdyby LOT upadł, przejęliby go Niemcy

Szybki zarobek

Zdaniem Zbigniewa Janasa ta sprawa powinna nauczyć, w szczególności osoby starsze, ostrożności w powierzaniu swoich pieniędzy instytucjom oferującym wysokie zyski. - Nie należy szukać takich okazji, gdzie ktoś obiecuje że zarobi się miliony. Na starość nie zarobi się milionów. To jest nauczka, że trzeba uciekać od takich rzeczy, gdzie gra się PR-em a w środku są zwykli oszuści, którzy próbują nabrać biednych ludzi - powiedział.

Czytaj także:

Drugi gość Polskiego Radia 24, Andrzej Michałowski, odniósł się do postaci Pawła Adamowicza, który był wieloletnim prezydentem Gdańska, w którym powstała firma Amber Gold. - Grzech Pawła był taki, że uwierzył w to iż partia (PO) będzie go chroniła i broniła. Nagle zaczęły pojawiać się mieszkania i pieniądze niewiadomego pochodzenie (…) Paweł był porządnym człowiekiem do póki nie wszedł w szemrane interesy. To on mówił, że założyciel Amber Gold to Wałęsa naszych czasów, że jest to wspaniała innowacyjność - powiedział Andrzej Michałowski.

Trzeci z gości, Andrzej Rozpłochowski, wskazał na aferę FOZZ jako tę, która dała możliwość tworzenia kolejnych afer, w tym Amber Gold. - Matką wszystkich afer III RP jest afera FOZZ. Ona zapewniła możliwości tworzenia kolejnych afer w tym Amber Gold. Dla mnie rzeczą skandaliczną jest skazanie małżeństwa P. na 15 i 12 lat więzienia. W Ameryce ten pan poszedłby siedzieć nie na 15, a na 150 lat - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:06 _PR24_AAC 2021_01_16-13-35-04.mp3 Zbigniew Janas, Andrzej Rozpłochowski i Andrzej Michałowski o aferze Amber Gold ("Gość PR 24")

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Michałowski, Zbigniew Janas (opozycjoniści PRL)
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 13:33

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wassermann: obraz państwa i instytucji wyłaniający się ze sprawy Amber Gold był dramatyczny

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 01:00
- Obraz państwa i instytucji, jaki wyłaniał się ze sprawy Amber Gold, był dramatyczny - stwierdziła Małgorzata Wassermann (PiS), która kierowała sejmową komisją śledczą badającą tę sprawę. Prokuratura i służby badają wątki wskazane w zawiadomieniach złożonych przez komisję i czekamy na efekty - dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zna się na utrzymaniu władzy". Nieznana rozmowa Tuska z synem w filmie Latkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 10:44
W filmie Sylwestra Latkowskiego "Taśmy Amber Gold. Układ trójmiejski nie umiera nigdy" pojawiła się nieznana wcześniej relacja Michała Tuska z rozmowy z ojcem. Donald Tusk miał powiedzieć synowi, że "nie zna się na kolei, ale zna się na utrzymaniu władzy". Zapowiadał też, że nie będzie w tej sprawie komisji śledczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold. Marcin P. ostatecznie uniewinniony ws. przestępstwa skarbowego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:56
Sąd Najwyższy oddalił w piątek kasację prokuratury wyroku uniewinniającego twórcę Amber Gold Marcina P. ws. opóźnień we wpłatach zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłacanych w firmie wynagrodzeń. Tym samym uniewinnienie w tej pobocznej sprawie P. stało się ostateczne.
rozwiń zwiń