X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Parys: w USA wielkie korporacje zaczynają dominować nad politykami

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:56
- Właścicielom wielkich korporacji nikt nie dawał upoważnienia, by kształtowali stosunki ustrojowe, by decydowali, kto ma prawo, a kto nie ma prawa rządzić, a do tego doszło - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej, komentując blokowanie kont Donalda Trumpa w mediach społecznościowych.
Audio
 • 13.01.2021 Jan Parys (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Jan Parys
Jan ParysFoto: PR24

Należący do Google YouTube jest kolejnym z serwisów społecznościowych, który zawiesił konto amerykańskiego prezydenta w następstwie szturmu jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia. Zginęło wówczas pięć osób. Wcześniej zrobiły to m.in. Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat i Twitch.

jolanta hajdasz pap 1200.jpg
Jolanta Hajdasz: nie wytworzono narzędzi do ograniczenia samowoli właścicieli mediów społecznościowych

"Zadaniem mediów nie jest blokowanie poglądów"

Jan Parys podkreślał, że portale internetowe są częścią świata mediów. - Dzisiaj mamy w Stanach Zjednoczonych sytuację, w której właściciele wielkich korporacji technologicznych mają większe wpływy i zaczynają dominować nad politykami, którzy posiadają mandat od społeczeństwa, by podejmować ważne decyzje. To rewolucyjna zmiana, jeśli chodzi o demokrację - zauważył.

- Zadaniem mediów było dotychczas stwarzanie szans rozmowy między różnymi częściami społeczeństwa, a nie blokowanie lepszych czy gorszych poglądów. Dotychczas media unikały roli sędziego i decydowania, które poglądy są lepsze, a które nielegalne - mówił minister.

Posłuchaj
23:57 _PR24_AAC 2021_01_13-13-33-50.mp3 13.01.2021 Jan Parys (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"USA są słabszym państwem niż miesiąc temu"

Gość audycji zaznaczył, że sytuacja, w której znalazły się USA, ma realne przełożenie na pozycję tego państwa na świecie. - Dzisiaj USA przeżywa okres zamieszania, jest słabszym państwem niż miesiąc temu, także na świecie, gdzie ma swoich przeciwników czy rywali. Państwa traktujące Stany Zjednoczone jako wroga mogą wykorzystać ten czas słabości władzy w Waszyngtonie i próbować osiągnąć w sposób nielegalny korzyści, mogą się zdarzyć prowokacje polityczne, gospodarcze czy militarne - dodał.

"Zawiodły elity"                                                                               

- W pewnym momencie w USA zawiodły elity i pewne instytucje rozjemcze. Sądy w różnych stanach, które powinny rozpatrywać skargi na ewentualne nadużycia wyborcze, nie spełniły tej roli, odrzucały pozwy pod pretekstami formalnymi. Doszło do sytuacji, że cześć społeczeństwa czuje się oszukana i dochodzi do demonstracji czy zajmowania budynków publicznych. To rezultat tego, że pewni ludzie zawiedli wcześniej - komentował przyczyny obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych.

"UE wyciągnie wnioski z sytuacji w USA"

Jan Parys przypominał, że w Unii Europejskiej przygotowuje się prawo nakładające na wielkie korporacje zarówno podatki, jak i obowiązki związane z upowszechnianiem informacji. - Na pewno będą wyciągane wnioski z sytuacji, która ma miejsce w USA. (…) Chodzi nie tylko o to, by ograniczać fałszywe informacje, ale także, by zagwarantować władzy publicznej, posiadającej mandat demokratyczny, możliwość komunikacji ze społeczeństwem - mówił.

- Na szczęście większość polityków w Europie przyjęła bardzo negatywnie nową władzę korporacji internetowych. Krytycznie mówi się o tym, że urzędujący prezydent zostaje pozbawiony możliwości komunikacji ze społeczeństwem. To nie zostało zaaprobowane w Europie. Mam nadzieję że Polska również będzie zabiegać o to, by do takich sytuacji nie doszło - powiedział Jan Parys.

Czytaj także: 

   Więcej w nagraniu.

   * * *

   Audycja: Temat dnia / Gość PR24

   Prowadzący: Antoni Trzmiel

   Gość: Jan Parys, były minister obrony narodowej

   Data emisji: 13.01.2021

   Godzina emisji: 13:33

   PR24/ka

   Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
   aby dodać komentarz
   brak

   Czytaj także

   "Wolność słowa stała się dzisiaj pustym terminem". Cezary Gmyz o blokowaniu aktywności Trumpa

   Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:35
   - Jeżeli ktoś za dotknięciem jednego guzika traci głos w sprawach publicznych i jeżeli jest to urzędujący prezydent USA, to można każdego pozbawić prawa głosu pod wydumanym pretekstem - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Pytanie, czy Donald Trump zasłużył na impeachment". Kożuszek o sytuacji politycznej w USA

   Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:19
   - Demokraci chcą wykorzystać moment dziejowy, w którym większość opinii publicznej jest zniesmaczona tym, co wydarzyło się 6 stycznia na Kapitolu i pociągnąć do odpowiedzialności jak największą liczbę osób - komentował sytuację w USA na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek z tygodnika "Gazeta Polska".
   rozwiń zwiń