X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cezary Gmyz: Afera Amber Gold wciąż nie została wyjaśniona

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:04
- Fakt, że Marcin Plichta został skazany i siedzi w więzieniu, podobnie jak jego żona, nie oznacza, że w tej aferze wszystko wyjaśniono. Od początku było jasne, że człowiek, który kierował tą piramidową finansową, jest tak naprawdę "słupem" - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (TVP).  
Audio
  • 13.01.2021 Cezary Gmyz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku i miała inwestować pieniądze klientów w złoto oraz inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express.

EN_01045433_0001-12.jpg
Afera Amber Gold. Syndyk ma problem z wypłatą pieniędzy dla części poszkodowanych

Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową. W sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych.

Cezary Gmyz podkreślał, że skazani w tej sprawie nie byli w jego ocenie zdolni do kierowania całym przedsięwzięciem. - Marcin Plichta, który wcześniej nosił inne nazwisko, zmienił je przypuszczalnie dlatego, by ukryć swoją wcześniejszą karalność związaną z oszustwami, oraz jego żona to ludzie de facto bez żadnego wykształcenia, którzy w bardzo krótkim czasie, w latach 2009 - 2012 zgromadzili bardzo duży majątek dzięki piramidzie finansowej i liniom lotniczym OLT Ekspress - przypominał. 

- Ta sprawa jak w soczewce skupia to, co bardzo często określamy jako układ gdański czy trójmiejski. Wokół Amber Gold i OLT Ekspress pojawiały się nazwiska liczących się polityków, łącznie z synem Donalda Tuska - dodał. 

"Amber Gold od początku nie miał prawa funkcjonować, nie działał w oparciu o licencję bankową"

Gość audycji zaznaczył, że spółka działała bez odpowiednich zezwoleń. - Amber Gold od początku nie miał prawa funkcjonować, nie działał w oparciu o licencję bankową. Plichta był wcześniej prawomocnie skazany, nie miał prawa zajmować takich stanowisk. Komisja Nadzoru Finansowego, jak i inne instytucje doskonale o tym wiedziały, stosunkowo wcześnie zaczęły wydawać ostrzeżenia przed tą spółką, która mimo tego funkcjonowała jeszcze trzy lata aż do spektakularnej klapy i spowodowania niemal miliarda strat - powiedział.

Posłuchaj
10:59 _PR24_AAC 2021_01_13-10-36-20.mp3 13.01.2021 Cezary Gmyz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

 - Układ gdański to oczywiście pojęcie nieostre, to system wzajemnych zależności, które miały i chyba mają do tej pory miejsce w Gdańsku, to rzecz ponadpolityczna. Mamy bardzo różne ośrodki wchodzące w skład tego układu, politycy oczywiście także, ale to nie polityka odgrywa największą rolę, ale zwykła ludzka chciwość, to układ, który w moim przekonaniu obejmował nawet miejscową kurię, przypomnę aferę Stella Maris. Nazwiska obecnych i byłych polityków, funkcjonariuszy policji czy urzędu skarbowego, rozdających karty w Trójmieście bardzo często się powtarzają - mówił Cezary Gmyz.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Cezary Gmyz

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 10.33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rażąca niewspółmierność kary". Apelacja od wyroku ws. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 14:32
Prokuratura Okręgowa w Łodzi złożyła apelację od wyroku ws. afery finansowej Amber Gold. W ubiegłym roku gdański sąd skazał b. szefa spółki Marcina P. na 15 lat więzienia, a jego żonę na 12,5 roku więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Apelacyjny w Gdańsku wylosował sędziego referenta ws. Amber Gold

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 21:42
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wylosował sędziego referenta do sprawy dotyczącej afery Amber Gold. Początek procesu odwoławczego nie jest jeszcze znany. Możliwe, że w I kwartale 2021 r. dojdzie do losowania pozostałych dwóch sędziów do pełnego składu orzekającego.
rozwiń zwiń