X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Koronawirus w Polsce. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego: wszystko zależy od szczepień

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:30
- Szczepienia są czynnikiem, który realnie może bardzo przyśpieszyć powrót do normalności. Biorąc pod uwagę skalę szczepień, która w naszych warunkach, krajów europejskich, jest limitowana dostępnością do poszczególnych preparatów medycznych, to niestety na efekt szczepień będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.      
Audio
  • Grzegorz Gielerak o roli szczepień ("Temat dnia/Gość PR24")
Szczepionka na COVID-19
Szczepionka na COVID-19Foto: Jack Kurtz/Zuma Press

Rusza kolejna tura szczepień. Od 15 stycznia na szczepienia przeciw COVID-19 będą mogli zgłosić się seniorzy, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 

Walce z pandemią, jak się okazuje, będzie sprzyjała zmiana pory roku. - Sądzę, że nadejście wiosny będzie tym czynnikiem, który istotnie zmieni wpływ epidemii na nasze życie, a zatem okolice maja będą czasem, kiedy będzie mogło nastąpić to otwarcie, którego tak bardzo oczekujemy. Natomiast jeżeli chodzi o sam wpływ szczepień, to należy sądzić, że będzie on odczuwalny po wyszczepieniu 6-7 milionów osób. To znajdzie odzwierciedlenie w zmniejszeniu liczby chorych i liczby zgonów. To będzie taki pierwszy i podstawowy czynnik, który będzie benefitem programu szczepień, jaki zauważymy - ocenił dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. 

twitter michał dworczyk 1200.jpg
Szef KPRM: od 25 stycznia będziemy mogli wykonywać miesięcznie do 4 milionów szczepień

Jak wskazał gość audycji, najbliższe miesiące będą decydujące. - Należy uwzględniać czynniki klimatyczne, czyli to, że wejdziemy w okres wiosenno-letni, kiedy wirus przejawia mniejszą aktywność, mniejszą zdolność zakażania. Te przebiegi kliniczne są łagodniejsze, tak jak mogliśmy to zaobserwować w ubiegłym roku. Każdego dnia będzie też rosła liczba osób niepodatnych na zakażenia: czy to osób, które przebyły zakażenie, ozdrowieńców, czy osób, które nabyły odporność po szczepieniu - dodał gen. Gielerak.      

Choć szczepienia na koronawirusa trwają, to nie wolno zapominać o stosowaniu ważnej zasady. - Należy podkreślić, że to wszystko nie zmienia faktu, iż nadal będziemy musieli stosować się do zasady DDM. Nie utożsamiajmy tej zasady z ograniczeniami w charakterze kwarantanny narodowej, czy wyłączeniami poszczególnych dziedzin gospodarki. Tutaj uważam, że stać nas w krótkiej perspektywie, abyśmy dokonali jakościowej zmiany w kierunku takim, byśmy zaczynali uruchamiać gospodarkę, instytucje publiczne, bo wszyscy za tym tęsknimy. A sytuacja, w jakiej się znajdujemy, powoli przemawia za tym, że stać nas na to - podsumował Gielerak.      

 


Posłuchaj
23:53 _PR24_AAC 2021_01_12-13-05-13.mp3 Grzegorz Gielerak o roli szczepień ("Temat dnia/Gość PR24")

 

Więcej w nagraniu.

****

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Ryszard Gromadzki

Gość: gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego

Data emisji: 12.01.2021

Godz. emisji: 13.09

kmp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Kuchar: szczepienie zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem niż bierne oczekiwanie na zakażenie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 14:33
- Mamy w tej chwili dwie drogi, albo się zaszczepić, albo czekać aż na nas przyjdzie kolej, żeby się zarazić koronawirusem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Badzio: kiedy w grę wchodzi zdrowie najbliższych, to zaczynamy decydować się na szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 13:12
- Wahadło przechyliło się w kierunku aprobaty szczepień - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio, komentując wzrost zainteresowania szczepionką przeciw COVID-19.
rozwiń zwiń