X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co dalej z Republikanami? Prof. Żyro: możliwy rozłam w partii

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 14:17
- Toczy się walka o przywództwo wśród Republikanów. To bardzo wyraźnie widać w dyskusji na temat ewentualnego impeachmentu, który i tak nie ma racji bytu, ale zatopi popularność Trumpa, bo w gruncie rzeczy o to chodzi w tych decyzjach. Część Republikanów jest gotowa w tej sprawie współpracować z Demokratami. To ci, którzy są negatywnie nastawieni do obecnego prezydenta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Żyro, amerykanista. 
Mike Pence i Donald Trump
Mike Pence i Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Wiceprezydent USA Mike Pence poinformował, że weźmie udział 20 stycznia w zaprzysiężeniu Joe Bidena na przywódcę Stanów Zjednoczonych. Z kolei urzędujący prezydent zapowiedział, że nie będzie brał udziału w tych uroczystościach.  

Rydliński663.jpg
"Widzimy pęknięcie w Partii Republikańskiej". Dr Bartosz Rydliński o sytuacji w USA

- Kryzys uprawomocnienia władzy prezydenckiej to problem, przed którym staje Joe Biden. Ta narastająca podejrzliwość ma swoje konsekwencje - przemienia się w walkę wewnątrz partii Republikańskiej. Wyraźnie widzimy, że toczy się batalia o przywództwo, mamy co najmniej dwie bardzo mocne frakcje. Jedna jest ewidentnie antytrumpowska. Pytanie, kto zdobędzie kontrolę. Należy pamiętać, że Donald Trump - jako człowiek z zewnątrz - nigdy jej nie miał nad partią Republikańską takiej, jakiej sobie życzył - zaznaczył prof. Żyro.

Ekspert podkreślił, że wszystkie scenariusze w partii Republikańskiej są możliwe. - Teraz, gdy Trump przegrał wybory, jego próby skontrolowania partii są na pewno słabsze. Będziemy obserwować tę walkę. Niektórzy zastanawiają się nad rozłamem. Mieliśmy w historii USA, czy w tych pięciu fazach kształtowania się systemu partyjnego w Stanach Zjednoczonych, taką sytuację, że pojawiały się trzecie partie. Jeśli taka powstanie, to z rozłamu Republikanów, co tę partię znacznie osłabi - ocenił. 

Czytaj również:

Posłuchaj
20:22 _PR24_AAC 2021_01_11-13-35-56.mp3 Prof. Tomasz Żyro o sytuacji w partii Republikańskiej ("Temat dnia/Gość PR24")

 

Więcej w nagraniu.

****

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Tomasz Żyro, amerykanista, UW

Data emisji: 11.01.2021

Godz. emisji: 13.36

kmp

Czytaj także

"Szczepionka budzi duże nadzieje". Ekonomista o prognozach gospodarczych na ten rok

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 20:09
- Pewien optymizm w nasze prognozy, w nasze dusze wlewa to, co się dzieje wokół szczepionki (...). Jeśli nie sprawdzą się najczarniejsze scenariusze (...) i jeśli nie spotka nas trzecia fala pandemii, to powinniśmy sobie poradzić - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Marian Szołucha pytany o prognozy gospodarcze na rok 2021
rozwiń zwiń