X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Alfred Bujara: zaszczepienie pracowników handlu kluczowe jest dla funkcjonowania społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 16:17
- Pan prezydent Andrzej Duda przychylnie odniósł się do naszego postulatu, by pracownicy handlu w pierwszej grupie zostali włączeni do narodowego planu szczepień. Prezydent dostrzega, że ci pracownicy są grupą szczególnego ryzyka. Rozmowy między Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie są prowadzone - powiedział w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność". 
Audio
  • A. Bujara o szczepieniu pracowników handlu ("Temat dnia/Gość PR24")
  • Maria Ochman o szczepieniach przeciwko COVID-19 ("Temat dnia/Gość PR24")
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Dziurek/shutterstock

Objecie pracowników handlu programem szczepień w pierwszej grupie już w niedługim czasie może stać się faktem.

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Kiedy osiągniemy odporność populacyjną na COVID-19? Prof. Gut wyjaśnia

Kto miałby być zaszczepiony? - Przede wszystkim pracownicy sklepów dyskontowych, hipermarketów, a także mniejszych sklepów, gdzie algorytm 15 metrów na osobę jest fikcją. Chcę uspokoić wszystkich pracowników- nie będzie to obligatoryjne szczepienie - podkreślił Alfred Bujara.

- Z naszych informacji wynika, że 50 proc. pracowników na dzień dzisiejszy jest chętnych do zaszczepienia się. Pozostała część mówi "nie wiem", są tacy- szczególnie młodzi, którzy mówią, że się nie zaszczepią. Jak będzie naprawdę zobaczymy - dodał.

Przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" wskazuje jak duże znaczenie ma zaszczepienie jak najszybciej przeciw COVID-19 sprzedawców. - My jako 'Solidarność' domagamy się, żeby pracownicy handlu byli w tej samej grupie możliwości szczepień, co nauczyciele. Zagrożenie transmisją COVID-a jest bardzo duże. Sklepu, tak jak szkoły, nie da się zamknąć. Nie chcemy, żeby doszło do sytuacji, że trzeba będzie zamykać sklepy, bo nie będzie miał kto nas obsługiwać. O to cały czas zabiegamy - zaakcentował.

"Martwimy się o pracowników"

Alfred Bujara zauważa trudną sytuację w branży handlowej. - Martwimy się o pracowników, którzy dzisiaj pracują w dużym stresie, są przeciążeni, bo boją się o zdrowie swoje i swojej rodziny - przekazał.

Gość audycji z niepokojem obserwuje zachowania w społeczeństwie w czasie pandemii. - W tej chwili nastąpiło w społeczeństwie jakieś rozluźnienie, jeśli chodzi o noszenie maseczek. Bardzo dużo osób nie nosi ich odpowiednio. Są opuszczone poniżej nosa. Tak samo jest w sklepach - zaznaczył.

Do kogo w pierwszej kolejności powinna trafić szczepionka? - Najbardziej racjonalnym, jeśli chodzi o szczepienie pracowników sklepów byłoby zastosowanie kryterium wieku lub kryterium wielkości sklepu. Według mnie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pierwszeństwo szczepienia w tym zawodzie, jest grupa wiekowa, czyli ci pracownicy handlu najstarsi, którzy są taką możliwością zainteresowani - podsumował Bujara.

Gościem Magdaleny Złotnickiej była również Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". Podczas audycji mówiła m.in. o szczepieniach poza kolejnością na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Posłuchaj
25:24 _PR24_AAC 2021_01_10-15-33-19.mp3 Maria Ochman o szczepieniach przeciwko COVID-19 ("Temat dnia/Gość PR24")
Posłuchaj
24:39 _PR24_AAC 2021_01_10-14-32-56.mp3 A. Bujara o szczepieniu pracowników handlu ("Temat dnia/Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

****

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

Gość: Alfred Bujara (przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność"), Maria Ochman (przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 10.01.2021

Godz. emisji: 14.33, 15.33

kmp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy etap szczepień coraz bliżej. Andrusiewicz: zaczniemy od seniorów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 13:17
- Etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19 zdecydowanie będziemy chcieli rozpocząć od seniorów, bo najważniejsze jest dla nas wyszczepienie osób najbardziej zagrożonych powikłaniami - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo dobry i potrzebny gest". Bojemska o szczepieniach rodziców wcześniaków w grupie zero

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:00
- Okazało się, że część rodziców wcześniaków ma trudności z dostępem do nich. Szpitale w różny sposób zorganizowały prace swoich oddziałów intensywnej terapii noworodków, To spotkało się z dużym niepokojem ze strony rodziców - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń