X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Sutkowski: uważam, że seniorzy będą podchodzili do szczepień znacznie chętniej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 21:15
- Część osób starszych doświadczyła na własnej skórze tego wszystkiego, co przynosił świat bez szczepień. To była dramatyczna walka o każde dziecko w naszych rodzinach - mówi dr Michał Sutkowski. Odniósł się w ten sposób do doświadczeń osób starszych, które mają wkrótce zostać zaszczepione na COVID-19.
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

15 stycznia ruszą zapisy na pierwszy etap szczepień przeciwko COVID-19. - Będziemy chcieli rozpocząć je od seniorów, bo najważniejsze jest dla nas wyszczepienie osób najbardziej zagrożonych powikłaniami - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił także, że tego dnia osoby starsze zostaną zarejestrowane w systemie e-skierowań i będą miały do wyboru trzy sposoby zapisania się na szczepienie: poprzez internetowe konto pacjenta, przez infolinię lub w czasie wizyty w swojej przychodni. Rzecznik podkreślił, że szczepienia osób będących w grupie pierwszej rozpoczną się 25 stycznia.

shutterstock szczepionka free 1200.jpg
Mutacje koronawirusa. Dr Cholewińska-Szymańska: szczepionki są skuteczne wobec wszystkich rodzajów

"Doświadczenie naszych babć"

Dr Michał Sutkowski uważa, że seniorzy będą podchodzili do szczepień znacznie chętniej z uwagi na swoje doświadczenia. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 młodzi ludzie powinni się od nich uczyć. - Część osób starszych doświadczyła na własnej skórze tego wszystkiego, co przynosił świat bez szczepień. To była dramatyczna walka o każde dziecko w naszych rodzinach. Takie jest doświadczenie naszych babć, prababć, że na ośmioro dzieci, które się urodziło, troje umierało zwykle na choroby zakaźne. Tego młode pokolenie nie wie, nie rozumie. To, że nie wie, to dobrze, to, że nie rozumie, źle. Z tego doświadczenia osób starszych należy czerpać - powiedział.

Czytaj także:

Lekarz odniósł się także do dużego sceptycyzmu wobec szczepień, zwłaszcza młodych ludzi. Jego zdaniem wynika to z braku wiary w naukę. - Widzimy bezmiar zapatrzenia w siebie, w to, że jest się młodym i na pewno nic nie będzie. Niewiary w jakąkolwiek naukę. Jest to niebagatelne doświadczenie tej pandemii. Część nie wierzy nauce, a ona jest przeciwko pandemii (…) Czekamy na normalność trochę jak na taki dar, który spadnie nam z nieba. Tylko nic nie robimy. Gadamy, wymachujemy rękoma, kontestujemy i hejtujemy - ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do obaw o bezpieczeństwo szczepionki. Jego zdaniem efekty uboczne są zbyt mocno akcentowane. Sytuację tę porównuje do sięgania po zwykłe lekarstwa i braku myśli o efektach ubocznych. Zdaniem lekarza powinno się zrobić bilans zysków i strat ze szczepionki. - Po jednej stronie musimy postawić COVID-19 ze wszystkimi kłopotami zdrowotnymi, a po drugiej stronie lekarstwo, które jak każde ma swoje objawy niepożądane. Co jest groźniejsze? COVID jest tysiące razy groźniejszy. Jeżeli tak jest, to korzystam z antycovidu - podsumował dr Michał Sutkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:43 _PR24_AAC 2021_01_08-20-06-38.mp3 Szczepienia seniorów. Dr Sutkowski: część z nich doświadczyła, co przynosił świat bez szczepień ("Gość PR 24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Goście: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 08.01.2021
Godzina emisji: 20:06

dz

Czytaj także

Rzecznik GIS: na początku tygodnia pojawią się korekty w obostrzeniach

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 16:06
- Nie wiem, czy w poniedziałek, ale na początku przyszłego tygodnia będą jakieś korekty w obostrzeniach. Nie będą to wielkie zmiany, ale zmiany, które będą bardziej zrozumiałe przez przedsiębiorców - powiedział Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burmistrz Londynu: epidemia w mieście wymknęła się spod kontroli

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 16:34
Epidemia koronawirusa w Londynie wymknęła się spod kontroli, a szpitalom grozi przeciążenie - oświadczył w piątek burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan, ogłaszając "poważny incydent" na terenie całego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krasnodębski o zakupie przez Niemcy dodatkowych szczepionek: solidarność europejska jest fasadą

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 20:18
- Niby są wspólne zakupy i podział szczepionki według liczby mieszkańców, ale na boku bogate kraje kupują sobie ją w sposób ukryty, tak jak Niemcy. Gdy Angela Merkel mówiła o solidarności oraz wspólnych zakupach na zasadzie umowy między państwami, to w tym samym czasie Niemcy zapewnili sobie dodatkowe szczepionki - powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń