X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jabłoński o zamieszkach w USA: reakcja grup konserwatywnych, które nie akceptują określonego stylu polityki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 10:43
- Część grup konserwatywnych, które czując pewien rodzaj zagrożenia dla własnych poglądów, praw wolnościowych i pluralizmu, postanowiła, wbrew pewnym zasadom, zamanifestować sprzeciw wobec określonego stylu uprawiania polityki oraz obawę przed "tyranią większości" Demokratów - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Oddziały policji przed Kapitolem
Oddziały policji przed Kapitolem Foto: EPA/MICHAEL REYNOLDS

W środę po południu, czasu lokalnego, zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa wtargnęli do Izby Reprezentantów i Senatu, powodując przerwanie obrad Kongresu, który zebrał się, aby ostatecznie zatwierdzić wyniki wyborów prezydenckich z 3 listopada 2020 roku, wygranych przez Demokratę Joe Bidena.

mid-epa08923728-2.jpg
"Totalna opozycja niepotrzebnie rozpętuje histerię". Poseł PiS o komentarzach do sytuacji w USA

Doszło do starć protestujących z policją. Interweniowała Gwardia Narodowa. Burmistrz Waszyngtonu wprowadziła w mieście godzinę policyjną, która będzie obowiązywać od 18.00 czasu lokalnego. Zginęły cztery osoby, aresztowano ponad 50, a 14 policjantów zostało rannych.

- Wydarzenia te nie wpływają na realną politykę, ale symbolicznie stało się coś bardzo złego. Demokracja, gwarantowana zaufaniem do wyborów oraz instytucji je potwierdzających, przybiera formę populistycznych działań, gdzie o większości decyduje jakaś siła, czy to siła mediów, czy różnych grup poparcia. To trend, który wydaje się niebezpieczny. Pokazuje pewną słabość instytucji demokratycznych - ocenił prof. Arkadiusz Jabłoński.

Posłuchaj
19:10 _PR24_AAC 2021_01_07-09-40-27.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o zamieszkach na Kapitolu ("Temat dnia/Gość PR24")

W opinii socjologa, możemy mieć do czynienia z reakcją grup konserwatywnych, które czując pewien rodzaj zagrożenia dla własnych poglądów, praw wolnościowych i pluralizmu, postanowiły wbrew określonym zasadom, zamanifestować sprzeciw wobec konkretnego stylu uprawiania polityki oraz obawę przed "tyranią większości" Demokratów.

- Oczywiście nie usprawiedliwia to wydarzeń, do jakich doszło. To zachowanie desperatów, którzy chcą bronić przyczółków wolnościowych, mając też przekonanie, że w wyborach doszło do nadużyć i próbuje im się w sztuczny sposób narzucić jakiś rodzaj rozwiązań politycznych, których - ich zdaniem - większość nie akceptuje - stwierdził prof. Jabłoński.

Dodał, że w sytuacji napięć, jakie obserwujemy, kultura polityczna Demokratów będzie ważyła na tym, na ile będą oni potrafili uspokoić negatywne nastroje i przekonać Amerykanów, a także świat, że Stany Zjednoczone są nadal silnym oraz stabilnym państwem, nie tylko militarnie i gospodarczo, ale również społecznie.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data emisji: 07.01.2021
Godzina emisji: 09.40

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Ci, którzy siali spustoszenie w Kapitolu, nie wygrali". Mike Pence o zamieszkach w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 03:45
W Waszyngtonie wznowiono posiedzenie Kongresu. Na jego początku wiceprezydent Mike Pence stwierdził, że osoby, które wtargnęły do parlamentu "nie wygrały" i dziękował służbom bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń