X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Auschwitz w granicach Polski na mapie "The Economist". Świrski: obóz śmierci zbudowali Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 16:50
- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci. Wystosowaliśmy list z żądaniem zmiany granic na tej mapie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Maciej Świrski
Maciej Świrski Foto: PR24/RB
Projekt bez tytułu 1200.jpg
Skandaliczna mapa "The Economist". Lichocka: ma dowodzić, że Auschwitz był w granicach Rzeczpospolitej

Na portalu "The Economist" ukazał się tekst informujący, że 75 lat po wyzwoleniu Auschwitz, historykom udało się zidentyfikować około dwóch trzecich żydowskich ofiar obozu.

Czytaj także:

Artykuł ilustrowany jest mapą Europy, na której zaznaczone są granice II RP wraz z obozem koncentracyjnym Auschwitz. Obóz zagłady został stworzony przez Niemców w połowie 1940 r., w momencie, kiedy II RP już nie istniała, lecz była okupowana przez najeźdźców.

Jan Żaryn 1200.jpg
"Wprowadził wiele ciekawych nurtów". Stanisław Żaryn o polityce historycznej Andrzeja Dudy

Do skandalicznej publikacji odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

Posłuchaj
11:16 [PR24] PR24 (mp3) 4 styczeń_2021_01_04-15-47-33_for_media.mp3 Maciej Świrski: jeśli list nie pomoże, możemy wkroczyć na drogę sądową (Temat dnia/Gość PR24)

- Mapa, która ukazała się na portalu "The Economist", obrazuje gęstość osiedlenia diaspory żydowskiej w Europie. Przed wojną nie było Auschwitz w Polsce, nie było obozu śmierci, który zbudowali Niemcy - tłumaczył rozmówca red. Trzmiela. Jak podkreślił, "w tym kontekście powinno się pokazać granice Niemiec, które wprowadzono w okupowanej Polsce".

Droga sądowa?

- Wystosowaliśmy do "The Economist" list z żądaniem zmiany granic na tej mapie. Jeżeli to nie poskutkuje, to poprosimy naszych wolontariuszy o wsparcie. Jeżeli i to nie pomoże, to zostaje nam droga sądowa - mówił.

Prezes Reduty Dobrego Imienia zwrócił również uwagę na skutki brexitu w tej konkretnej sprawie. - Od 1 stycznia Wielka Brytania jest poza UE. W związku z tym europejska wymiana prawna przestaje obowiązywać. Uruchamiamy zbiórkę pieniędzy na międzynarodową kancelarię prawną, którą będzie się specjalizowała m.in. w prawie brytyjskim - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Maciej Świrski (prezes Reduty Dobrego Imienia)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 15.47

PR24/twitter.com
pb

Czytaj także

Raport Jana Karskiego o Holokauście miał wstrząsnąć politykami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 06:00
10 grudnia 1942 roku Edward Raczyński przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holokauście, sporządzony na podstawie dokumentów przywiezionych do Londynu przez Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk o "odniemczaniu" zbrodni niemieckich i nazywaniu ich nazistowskimi. "To były dziesiątki lat pracy"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 13:44
"To były dziesiątki lat pracy, to był proces, w wyniku którego dziś już politycznie niepoprawnie jest mówić »zbrodnie niemieckie« na zbrodnie niemieckie" - powiedział profesor Bogdan Musiał, komentując zmianę retoryki w zachodniej przestrzeni publicznej, gdzie "oczywiste zbrodnie niemieckie zaczęto nazywać nazistowskimi".
rozwiń zwiń