X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Majchrowski: część sędziów zapomniała chyba, że przede wszystkim przysięgali wierność Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 14:56
- Działania mające włączyć organy Unii Europejskiej do tego, by zmienić sytuację w Polsce, są działaniami, które trzeba odczytywać w kontekście podważania suwerenności państwa polskiego - powiedział prof. Jan Majchrowski, sędzia Sądu Najwyższego.
Audio
  • Prof. Jan Majchrowski o postawie polskich sędziów i działaniach unijnych instytucji ("Temat dnia/Gość PR24")
Prof. Jan Majchrowski
Prof. Jan MajchrowskiFoto: PAP/Rafał Guz

Część środowiska sędziowskiego próbuje podważyć powołanie prof. Jana Majchrowskiego na sędziego Sądu Najwyższego, kwestionują legalność tego wyboru, argumentując, że dokonała go niezgodna z konstytucją Krajowa Rada Sądownictwa.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

- Zgodnie z konstytucją żadna KRS, ani inna, nie powołuje sędziów. Robi to prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W jednej z gazet przeczytałem natomiast, że to minister Ziobro mnie powołał. Jednak niewątpliwie mnie oraz innym sędziom nominacje wręczał prezydent. Kiedy nie ma możliwości zmiany procedurą prawną, wtedy szuka się innych rozwiązań - podkreślił.

Posłuchaj
22:57 _PR24_AAC 2021_01_03-13-06-39.mp3 Prof. Jan Majchrowski o postawie polskich sędziów i działaniach unijnych instytucji ("Temat dnia/Gość PR24")

Sprawa dotarła nawet do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak prof. Majchrowski stwierdził, że "w myśl traktatów, nie ma on nic do kwestii polskiego sądownictwa".

- Sąd Najwyższy jest organem konstytucyjnym i nie ma możliwości w suwerennym państwie, by organ międzynarodowy, który nie jest usytuowany ponad polskimi organami konstytucyjnymi, zmieniał porządek prawny lub podważał konstytucyjne organy. Nie ma zresztą ku temu najmniejszych żadnych podstaw. Jeśli ktoś usiłuje to robić, to niech usiłuje. Chodzi chyba o to, by była wrzawa medialna - ocenił gość Tadeusza Płużańskiego.

Zdaniem prof. Jana Majchrowskiego, "część sędziów zapomniała chyba, że przede wszystkim przysięgali wierność Rzeczypospolitej Polskiej". Dodał również, że działania mające włączyć organy Unii Europejskiej do tego, by zmienić sytuację w Polsce, są działaniami, które trzeba odczytywać w kontekście podważania suwerenności państwa polskiego.

- Państwo, które traci suwerenność, traci de facto podmiotowość polityczną. Naród tracący suwerenność, traci wszystko. To tak jak pies, który znajdzie się na łańcuchu. Jego los zależy wtedy od tego, kto będzie trzymał koniec tego łańcucha. Na to się zgodzić nikt nie może - powiedział sędzia.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Jan Majchrowski, sędzia Sądu Najwyższego
Data emisji: 03.01.2021
Godzina emisji: 13.07

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska ustawa dot. wykluczenia sądowej kontroli oceny kandydatów na sędziów SN. Jest opinia rzecznika TSUE

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 11:49
- Polska ustawa wprowadzona w celu wykluczenia możliwości poddania kontroli sądowej oceny kandydatów na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego przeprowadzanej przez Krajową Radę Sądownictwa narusza prawo UE - stwierdził w opinii rzecznik generalny TSUE.
rozwiń zwiń