X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Agresywne działania". Ekspert o ekspansji Chin na rynkach światowych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 09:48
- Jeśli weźmiemy pod uwagę ostatni raport NATO dotyczący lat 2020-2030, to tam wskazuje się Chiny, a nie Rosję, jako główne zagrożenie ze względu na nieobliczalność i uderzenia w fundamentalne kwestie, takie jak system wartości - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Audio
  • 01.01.2021 prof. Piotr Grochmalski (Krzysztof (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Pekin, Chiny.
Pekin, Chiny.Foto: shutterstock.com

Chiny opanowały koronawirusa, przezwyciężyły gospodarczy wpływ pandemii i osiągnęły cele rozwoju społecznego, a w przyszłym roku rozpoczną budowę nowoczesnego państwa socjalistycznego – oświadczył w czwartek przywódca ChRL Xi Jinping w noworocznym orędziu.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"Częściowo przygotowana operacja". Macierewicz o zachowaniu Chin w trakcie pandemii koronawirusa

Chiny stały się "pierwszą dużą gospodarką na świecie" osiągającą w tym roku dodatni wzrost – zaznaczył chiński przywódca, dodając, że według prognoz PKB za 2020 rok przekroczy 100 bln juanów (15,38 bln USD). W trzecim kwartale chińskie PKB było o 4,9 proc. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Prof. Piotr Grochmalski podkreślał, że Chiny bardzo ekspansywnie realizują szereg strategii wymierzonych w wiele państw, co zaczyna budzić niepokój w wielu rejonach świata. - Indie zawiesiły funkcjonowanie na swoim rynku kolejnych programów i aplikacji tworzonych przez korporacje chińskie. Mówi się o obronie suwerenności i bezpieczeństwa. Obserwujemy także bardzo agresywne zachowania wobec Tajwanu, widać psychologiczne oddziaływanie na ten kraj - przypominał i dodał, że obserwujemy agresywność polityki chińskiej w każdym obszarze świata i każdym wymiarze podejmowanych działań.

- W tym roku mieliśmy do czynienia z ogromną ilością agresywnych działań, ale tez z wielkim projektem stworzenia regionalnego rynku, który ma dać ponad 200 mld skoku biznesowego, skonsumowanego w obszarze Azji, a do 2050 r. w projektach mowa jest o bilionie dolarów - komentował gospodarcze plany Państwa Środka.

Posłuchaj
25:53 grochmalski1.01.mp3 01.01.2021 prof. Piotr Grochmalski (Krzysztof (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Ekspert poruszył także problem rozprzestrzeniania się pandemii i to, jak doskonale poradziły sobie z nią Chiny. - Mamy informację, która budzi niepokój, mówi się o trzeciej fali koronawirusa. W liczbach bezwzględnych jest koszmarna asymetria, w USA liczba zakażonych przekroczyła 18 mln osób. Dysproporcja pomiędzy zakażonymi w Stanach Zjednoczonych i Chinami jest 800-krotna. Ta różnica jest niezrozumiała i niedająca się wyjaśnić racjonalnie - stwierdził.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Grochmalski, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie

Data emisji: 1.01.2021

Godzina emisji: 09.20

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Dr Michał Lubina: Chiny wychodzą z niej wzmocnione

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 20:11
- Końcówka roku 2020 jest dla Chin bez wątpienia lepsza niż końcówka roku 2019, dlatego, że rok temu o tej samej porze był początek pandemii. Trwało uciszanie tych, którzy ostrzegali, czym się to może skończyć. W efekcie mamy pandemię, a nie epidemię. Jednak o tym się już mało pamięta, bo w naszej cywilizacji cyfrowej to, co było rok temu to prehistoria - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Arak: Polska będzie się rozwijała szybciej niż kraje południa Europy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 16:00
- Kraje południa Europy cofnęły się w czasie i nie mają perspektywy powrotu do tego, co było do tej pory. My, czyli Polska, Czechy i Węgry będziemy rozwijać się trochę szybciej - powiedział Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W "Debacie ekonomicznej Polskiego Radia 24" eksperci podsumowali ubiegły rok i pokusili się o prognozy na przyszły. Jej gośćmi byli także dr Artur Bartosiewicz i Marcin Roszkowski.
rozwiń zwiń