"Człowiek dialogu, będzie nam go brakowało". Tomasz Truskawa o Wojciechu Borowiku

2020-12-22, 15:03

"Człowiek dialogu, będzie nam go brakowało". Tomasz Truskawa o Wojciechu Borowiku
Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa Wojciech Borowik . Foto: PAP/Paweł Supernak

- Wojtek walczył o ustawę o działaczach opozycji demokratycznej z PRL, która pomaga im w trudach codziennego życia - tak zmarłego Wojciecha Borowika wspominał w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa. Gościem audycji był też Tadeusz Płużański. 

Goście PR24 wspominali zmarłego Wojciecha Borowika, działacza opozycji demokratycznej w PRL, internowanego w stanie wojennym, posła na Sejm II kadencji. Wojciech Borowik od kilku tygodni zmagał się z chorobą COVID-19. Zmarł w wieku 64 lat.

Tadeusz Płużański, wspominając Wojciecha Borowika, powiedział, że trudno jest przyjąć do wiadomości, że on nie żyje, że nie będzie już nigdy gościem sobotniej audycji w PR24. - Wzbogacał nasze debaty o elementy spokoju i koncyliacji. Starał się łączyć zwaśnione strony - dodał.

"Człowiek dialogu"

Tomasz Truskawa podkreślił, iż trudno mówić o Wojciechu Borowiku w czasie przeszłym. - Jeszcze kilka dni temu rozmawialiśmy, mieliśmy plany na przyszły rok. Informacja o jego śmierci mocno uderzyła w osoby zaangażowane w działalność Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Był człowiekiem dialogu - podkreślił.

Powiązany Artykuł

1200_Borowik_EN.png
Zmarł członek Rady Programowej Polskiego Radia Wojciech Borowik

Przypomniał, że Wojciech Borowik był redaktorem naczelnym "Robotnika", działał w PPS. Jednocześnie bronił postaci Jana Pawła II, miał jednoznaczne poglądy ws. aborcji. Kręgosłup moralny wymuszał na nim rezygnację z benefitów przebywania na świeczniku.

Wojciech Borowik urodził się 24 czerwca 1956 w Warszawie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Działał w opozycji demokratycznej w PRL - współpracował z Komitetem Obrony Robotników, należał do Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

"Nie miał zrozumienia dla komunistów"

- Łączył różne nurty opozycji PRL i dzisiejszej, raczej sprzyjał rządowi we wrażliwości społecznej. Bywał też mocno krytyczny wobec Zjednoczonej Prawicy. Również dzięki niemu udało się uratować dalsze ściganie zbrodni komunistycznych - powiedział Tadeusz Płużański.

Dodał, że Wojciech Borowik, przy wrażliwości lewicowej, nigdy nie miał zrozumienia dla komunistów. Był zdecydowanym zwolennikiem rozliczenia komunistycznych zbrodniarzy.

- Wojciech Borowik pozostał związany z lewicą. Zrobiliśmy w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa kilka projektów, które przywracają pamięć o PPS. Będzie go nam brakowało, będzie brakowało jego umiejętności budowania porozumień - przypomniał Tomasz Truskawa.


Posłuchaj

T. Płużański i T. Truskawa wspominają zmarłego W. Borowika ("Gość PR24") 22:38
+
Dodaj do playlisty

Wojciech Borowik współpracował z Niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA, pierwszym polskim wydawnictwem publikującym w kraju poza cenzurą, powstałym w 1977. Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany w ośrodku odosobnienia na warszawskiej Białołęce. Został zatrzymany w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Zwolniono go w lipcu 1982, w związku z amnestią dla więźniów politycznych.

Po 1990 roku był działaczem Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna i Ruchu Demokratyczno-Społecznego. Pełnił także funkcję sekretarza koła parlamentarnego Solidarności Pracy. W 1992 współzakładał Unię Pracy. W latach 1993-1997 sprawował mandat posła II kadencji z listy tej partii. Do Sejmu bez powodzenia kandydował jeszcze dwukrotnie.

W latach 2002-2004 Wojciech Borowik był wiceprezesem Głównego Urzędu Statystycznego. Od 2008 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W tym samym roku został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wolności i Solidarności.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa), Tadeusz Płużański (publicysta)

Data emisji: 22.12.2020

Godzina: 13.35

Polecane

Wróć do strony głównej