X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie ma wpływu na skuteczność szczepień". Prof. Gut o nowej mutacji koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:15
-  Mutacja wskazuje na jedno, że z jakiegoś punktu wyszły zakażenia i się rozprzestrzeniły. Mutacja nie ma wpływu na skuteczność szczepień i szerzenie się zakażań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

Nowa odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, spowodowała, że brytyjski rząd znacząco ograniczył plany poluzowania restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią. Tym, co powoduje, że VUI-202012/01 budzi zaniepokojenie, są trzy występujące czynniki: szybko zastępuje inne wersje wirusa, ma mutacje, które prawdopodobnie wpływają na ważną część wirusa, niektóre z tych mutacji, jak już wykazano w badaniach laboratoryjnych, zwiększają zdolność wirusa do zakażania komórek. Wszystko to składa się na hipotezę, że nowa wersja wirusa łatwiej się rozprzestrzenia.


wielka brytania unia europejska stock 1200.jpg
Rozpoczęło się pilne spotkanie unijnych ekspertów. Tematem nowa mutacja koronawirusa

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia już z ósmą mutacją, ale pierwszą, która "dała się do czegoś podczepić". - Wirus poza organizmem jest cząsteczką martwą, żadna mutacja nie ma większego wpływu na zachowanie ludzkie, gdy z organizmu do organizmu przekazywana jest martwa cząsteczka. Przyglądałem się, jak bawili się Brytyjczycy na dzień przed wprowadzeniem restrykcji i spodziewałem się, że odbije im się to czkawką. Ale cóż, kowal zawinił, cygana powieszą, czyli zwalą na wirusa. Mutacja wskazuje na jedno, że z jakiegoś punktu wyszły zakażenia i się rozprzestrzeniły. Mutacja nie ma wpływu na skuteczność szczepień i szerzenie się zakażań. Może poza faktem, że przy obecnej ich liczbie zamknąłbym granice, ponieważ nie ma metody, która wykryłaby zakażającego. Możliwe jest to dopiero dzień po - powiedział  prof. Włodzimierz Gut.

Wirusolog przypomniał, że wirus mutuje niezwykle często. - To miałoby wpływ na cokolwiek, gdyby działało na białko, które rozpoznaje receptory na ludzkiej komórce. Gdyby przestało rozpoznawać, to wirus zniknąłby z naszego życia. W związku z tym szczepionka i szerzenie się wirusa pozostają w ramach tych samych reguł - tłumaczył prof. Gut. 

Posłuchaj
21:08 PR24_AAC 2020_12_21-11-08-31.mp3 Prof. Włodzimierz Gut o nowej mutacji koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24)

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce w ciągu ostatniej doby potwierdzono 4 633 nowe zakażenia koronawirusem. 77 chorych zmarło, wyzdrowiało zaś 7 748 zakażonych SARS-CoV-2. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Włodzimierz Gut (specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii)
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 20.47

PR24

Czytaj także

Prof. Horban: mam nadzieję, że 27 grudnia pierwszy Polak zostanie zaszczepiony przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 21:10
- Wyczekujemy tego jak kania dżdżu - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Przekonywał, że każdy, gdy otrzyma informację, że szczepionka jest dla niego dostępna, powinien się zaszczepić.
rozwiń zwiń