Autor ballady o gen. Leopoldzie Okulickim: jego śmierć ukazuje największy wymiar demoniczności komunizmu

2020-12-19, 17:00

Autor ballady o gen. Leopoldzie Okulickim: jego śmierć ukazuje największy wymiar demoniczności komunizmu
Gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" był jednym z szesnastu porwanych przez Sowietów przywódców Polskiego Państwa Podziemnego - w procesie skazano go na 10 lat więzienia. Foto: nac.gov.pl

- Gen. Okulickiemu próbowano przypisać zdradę oraz zrobić z niego sowieckiego agenta. Jest to dla mnie zupełnie absurdalne. Data jego śmierci nie była przypadkowa, pokazuje największy wymiar demoniczności komunizmu - powiedział Andrzej Kołakowski, polski pieśniarz, poeta i działacz opozycyjny w okresie PRL.

Andrzej Kołakowski jest autorem ballady "Wigilia na Łubiance", która poświęcona jest gen. Leopoldowi Okulickiemu, ostatniemu dowódcy Armii Krajowej, zamordowanemu właśnie na Łubiance 24 grudnia 1946 roku.

Powiązany Artykuł

Okulicki Niedźwiadek 1200.jpg
"Niedźwiadek". Słuchowisko z cyklu "Dzieci bliżej historii". Posłuchaj!

- To chyba największy wymiar demoniczności komunizmu. Ta zbrodnia ma wyjątkowy wymiar. Specjalnie wybrano powyższą datę, nie wydaje mi się, że by przypadkowo egzekucję wykonano akurat w Wigilię Bożego Narodzenia - zwrócił uwagę.

Posłuchaj

Andrzej Kołakowski o balladzie "Wigilia na Łubiance" ("Temat dnia/Gość PR24") 6:18
+
Dodaj do playlisty

Swego czasu rozpętała się kampania przeciwko gen. Okulickiemu, któremu próbowano przypisać zdradę oraz zrobić sowieckiego agenta. - Jest to dla mnie zupełnie absurdalne. Wydaje mi się, że nie był zbyt dokładnie zrozumiany jego rozkaz dotyczący rozwiązania AK. Zwalniał z przysięgi tych, którzy nie mieli siły na dalszą walkę, ale jednocześnie wcale do niej nie zniechęcał - zaznaczył Kołakowski.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Andrzej Kołakowski, polski pieśniarz, poeta i działacz opozycyjny w okresie PRL 
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 16.35

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej