X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Walka z COVID-19 a szczepionka. Paweł Musiałek: na szali mamy śmierć wielu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 14:31
- Z jednej strony skróciliśmy badania i być może ryzyko różnych czynników jest większe, natomiast na szali mamy śmierć wielu ludzi, którzy bez szczepionki nie przeżyją - powiedział Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Odpowiedział w ten sposób na wątpliwości społeczeństwa wobec szczepionki na koronawirusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/PhotobyTawat

Na początku grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że umowa z firmami produkującymi szczepionki na koronawirusa przerzuca odpowiedzialność za konsekwencje szczepień z firm na poszczególne państwa. - Umowa zawarta przez Komisję Europejską bezpośrednio z producentami szczepionek na koronawirusa, ceduje na państwa członkowskie odpowiedzialność cywilną za wszelkie niepożądane zdarzenia w procesie szczepień - powiedział szef resortu zdrowia. Zdaniem ekspertów taki zapis spowodowany jest tym, że szczepionka musiała powstać w bardzo krótkim czasie.

"Trudno dziwić się zastanawiającym się nad bezpieczeństwem"

covid szczepionka free shutt 1200 .jpg
"Obowiązkiem tego kto ją wprowadza, jest udostępnienie przejrzystej informacji". Lekarz o szczepionce na COVID-19

Zdaniem Pawła Musiałka z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego nie powinno dziwić zastanawianie się obywateli nad bezpieczeństwem przyjęcia szczepionki opracowanej w ekspresowym tempie. - Czas na przygotowanie szczepionki został bardzo drastycznie skrócony. To na pewno oznacza, że badania były mniej dokładne niż w przypadku innych szczepionek. Ten okres trwa zazwyczaj kilka lat, jak nie więcej. W przypadku szczepionki na COVID-19, rok od wybuchu pandemii zaczynamy się szczepić. Trudno się więc dziwić wielu obywatelom, którzy zastanawiają się, czy faktycznie standardy bezpieczeństwa zostały w pełni zachowane - zaznaczył.

Czytaj także:

- Słyszę od ekspertów, którzy się tym zajmują dylemat. Z jednej strony skróciliśmy badania i być może ryzyko różnych czynników jest większe natomiast na szali mamy śmierć wielu ludzi, którzy bez szczepionki nie przeżyją - powiedział.

Fundusz kompensacyjny

Rząd w odpowiedzi na taki stan rzeczy i umowę zawartą przez KE z producentami szczepionek planuje stworzenie "funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.'' Zdaniem Pawła Musiałka takie działanie jest dobre nie tylko ze względów materialnych, ale także psychologicznych. - Uważam, że jest to ciekawy pomysł ze względu na to, że osoby, które podupadną na zdrowiu z powodu szczepionki, powinny mieć tego typu wsparcie. Jeszcze ważniejszą kwestią jest aspekt psychologiczny, gdyż powołanie takiego funduszu obniży poziom nieufności wobec tej szczepionki - powiedział.

Posłuchaj
21:03 _PR24_AAC 2020_12_18-13-07-29.mp3 Wątpliwości dotyczące szczepionki na COVID-19. Paweł Musiałek: na szali mamy śmierć wielu ludzi ("Gość PR 24")

 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Paweł Musiałek (Dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 18.12.2020
Godzina emisji: 13:07

dz

Czytaj także

"Zrobiono to, co musiało być zrobione". Prof. Gut o narodowej kwarantannie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 21:40
- Z punktu widzenia epidemiologii i tak potraktowano nas bardzo łagodnie, ponieważ dostaliśmy święta. Niemcy i Czesi tym się nie przejęli, wprowadzili kwarantannę w trybie natychmiastowym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: pozytywna rekomendacja dla kolejnej szczepionki przeciw koronawirusowi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 05:06
Szczepionka firmy Moderna uzyskała pozytywną rekomendację komisji doradczej amerykańskiej federalnej Agencji Żywności i Leków. Prawdopodobnie już w piątek amerykański rząd wyda zgodę na jej dystrybucję. Pozwoli to objąć szczepieniami kolejne 3 miliony Amerykanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystkie ręce na pokład". Strażacy pomogą w realizacji programu szczepień

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 11:23
Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna zapewnią dojazd mieszkańcom mniejszych miejscowości do punktów szczepień. List intencyjny w tej sprawie podpisali szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, komendant główny PSP nadbrygadier Andrzej Bartkowiak i prezes Głównego Związku OSP Waldemar Pawlak. 
rozwiń zwiń