X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reginia-Zacharski: w UE dzieje się coś w rodzaju tworzenia obywatelskości europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 10:30
- Państwa są zobowiązane, choćby z definicji, do tego, by bronić swojego stanu posiadania, czyli suwerenności i niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Gość PR24 odniósł się do tekstu, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" pt. "Unia Europejska jest jak zdrowie". To materiał promocyjny grupy EPL. W tekście czytamy między innymi, że "Europejskie fundusze stanowią prawdziwą dźwignię cywilizacyjną dla kraju, który w roku 1989 wyruszył w poszukiwaniu straconego czasu, ale najważniejsze jest nasze uczestnictwo w największej światowej przestrzeni wolności obywatelskich i pokojowej współpracy".

"Naród polityczny"

Donald Tusk free shutter 1200.jpg
"Sprowadza siebie do roli złośliwego trolla internetowego". Bielan o słowach Tuska

- Tekst w istocie jest przewrotny, bo pada w nim teza, iż stworzenie federacji na wzór USA jest niewykonalne z uwagi na brak czynnika zwanego narodem europejskim, tylko że w nauce o polityce istnieją co najmniej dwa rozumienia narodu: etniczny i polityczny, stąd używanie w tekście gazety skojarzeń, które idą w kierunku ojczyzny, będzie zmierzało być może do stworzenia narodu politycznego - powiedział politolog.

Zauważył przy tym, że mówi się jednak np. o prawie europejskim. Na wielu polach, jak dodał, rzeczywiście dzieje się coś w rodzaju tworzenia "obywatelskości europejskiej", czy też tworzenia nowego pakietu wartości.

- Czy też wreszcie tworzenia wspólnych instytucji, procesu uwspólnotowienia kompetencji, który w ostatnim czasie przyśpieszył - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

Posłuchaj
24:04 _PR24_AAC 2020_12_18-09-35-53.mp3 Prof. J. Reginia-Zacharski o federalizacji UE ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 18.12.2020

Godzina: 09.35 

Czytaj także

Orędzie o stanie UE. Publicysta: wg Unii głównym problemem Polski jest prawicowy rząd

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:05
- Wiemy, jak w Unii Europejskiej przedłużają się wszystkie ważne decyzje, jak trudno znaleźć konsensus i zmusić państwa takie jak Polska czy Węgry do podporządkowania się. Wg UE głównym problemem Polski jest prawicowy i konserwatywny rząd, który teraz mamy - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To mechanizm niepraworządny, nielegalny". Lisicki o powiązaniu funduszy UE z tzw. praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 13:40
- Gdyby się na to zgodzić, Polska spada do pozycji prowincji w stosunku do "rządu centralnego" - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", odnosząc się do prób powiązania funduszy unijnych z zasadami praworządności. 
rozwiń zwiń