X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

50. rocznica Grudnia '70. Jan Pietrzak: istotny był też wątek finansowy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:00
- Przez lata powtarzam, że Polacy wszystko sobie wywalczyli i Polacy zwyciężyli dla siebie wolność. Po drodze do wolności ponosi się ofiary - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak. 
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

Mija 50 lat od wybuchu protestów na Wybrzeżu.

- Dramat wybrzeża 1970 roku jest  swego rodzaju zwycięstwem. Były ofiar, mnóstwo ludzi poległo, w sensie przyszłościowym  w sensie dalszego rozwój wypadków, był to kolejny krok do wolności. Dostrzeżenie tego, że nasze efektowane zwycięstwo wymagało ofiar w obecnych czasach jest bardzo ważne. Bunty robotników, studentów, inteligencji w czasach PRL-u cały czas podgrzewały nastrój wolności - podkreślił Jan Pietrzak .

Bezpośrednią przyczyną robotniczych demonstracji były podwyżki cen żywności ogłoszone dwa dni wcześniej przez I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.

- Tutaj bardzo istotny jest wątek finansowy, wątek pracy. Bezpośrednio wiąże się on z tymi grudniowymi wydarzeniami. Mówi się, że robotnicy strajkowali bo byli głodni, pensje były głodowe. No tak. Trzeba zadać pytanie, dlaczego byli głodni, dlaczego domagali się chleba? Dlatego, że Polska była wyzyskiwana. Okupanci nie mieli żadnego zamiaru wzmocnić Polski, żeby rosła gospodarczo, a ludziom żyło się dostanie- jak twierdził Gierek. Oni chcieli nas wyzyskiwać, chcieli utrzymywać tę nędze w dalszym ciągu. Na tym polegał cały komunistyczny, perfidny system, że pod hasłami ideologii wiecznej szczęśliwości dla klasy robotniczej i chłopstwa pracującego wyzyskiwano nas bezlitośnie. Okradali nas bezczelnie szermując zakłamanymi hasłami. Bój grudnia 1970 toczył się o prawdę, chleb i o wolność - podsumował gość audycji. 

Czytaj także:


Najtragiczniejszym dniem protestów był 17 grudnia 1970 roku - tzw. czarny czwartek. Tego dnia w Gdyni zastrzelono 18 osób, a w Szczecinie - 13.

Posłuchaj
22:06 _PR24_AAC 2020_12_17-13-35-28.mp3 Jan Pietrzak o wydarzeniach grudnia 1970 ("Temat dnia/Gość PR 24")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

GośćJan Pietrzak, artysta

Data emisji: 17.12.2020

Godz. emisji: 13.35

kmp

Czytaj także

"Ponad 40 zamordowanych, ponad 1000 rannych". Kancelaria Prezydenta: pamiętajmy o Bohaterach Grudnia '70

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 06:41
Ponad 40 osób zamordowanych, ponad 1000 osób rannych; masowe aresztowania. Pamiętajmy o Bohaterach Grudnia 1970 – głosi czwartkowy, poranny wpis Kancelarii Prezydenta na Twitterze. W czwartek głowa państwa w Gdyni i Gdańsku oddaje hołd bohaterom tamtych dni.
rozwiń zwiń