X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Trzeba dbać o pamięć historyczną". Prof. Jabłoński o zbrodniach komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 10:15
- Tam, gdzie jeszcze można wskazać sprawców masakry na Wybrzeżu, trzeba to zrobić i przeprowadzić śledztwo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wydarzenia grudniowe 1970. Ulicą Świętojańską w kierunku centrum przechodzi pochód, demonstranci niosą na drzwiach zwłoki Zbigniewa Godlewskiego. Zbigniew Godlewski zginął w okolicy przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, przeszyty serią z karabinu maszynowego
Wydarzenia grudniowe 1970. Ulicą Świętojańską w kierunku centrum przechodzi pochód, demonstranci niosą na drzwiach zwłoki Zbigniewa Godlewskiego. Zbigniew Godlewski zginął w okolicy przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, przeszyty serią z karabinu maszynowegoFoto: PAP/Edmund Pepliński

Dziś drugi dzień obchodów 50. rocznicy wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu. Wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda, który uczcił rano pamięć pomordowanych wówczas robotników, składając kwiaty i zapalając znicze przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni oraz Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

Masakra robotników w Gdyni w grudniu 1970 roku była zemstą komunistycznych władz za protesty na Wybrzeżu. Do robotników, którzy posłuchali apelu ówczesnego wicepremiera Stanisława Kociołka namawiającego do powrotu do pracy i którzy przyjechali kolejką na dworzec, milicja i wojsko otworzyły ogień. Zginęło wtedy 18 osób. Była to najbardziej krwawa akcja oddziałów milicyjnych podczas tłumienia robotniczych protestów na Wybrzeżu, które trwały od 14 do 22 grudnia.


g1 1200.jpg
Prezydent: jesteśmy im winni wdzięczność za to, że żyjemy w wolnym kraju. Obchody 50. rocznicy Grudnia '70

"Różne przekazy historii"

- Mamy nadal walkę o pamięć społeczną. Kolejne pokolenia wchodzą w dorosłość, a różne przekazy historii stały się faktem. Jednym z nich jest pokazanie rzekomego dialogu komunistów ze społeczeństwem, czyli obrad okrągłego stołu. W filmach takich jak "Człowiek z żelaza" czy "Człowiek z marmuru" ten zryw społeczny jest niestety pokazany jako niepotrzebny incydent - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński.

Jak podkreślił, z tego powodu trzeba wyraźnie i głośno przypominać światu, jak było w rzeczywistości. Przypomniał, że dziś próba ścigania sprawców wydarzeń sprzed 50 lat jest trudna, bo większość z nich nie żyje. - Trzeba natomiast zadbać o pamięć historyczną, a tam, gdzie jeszcze można wskazać sprawcę, trzeba to zrobić i przeprowadzić śledztwo - powiedział socjolog.


Posłuchaj
24:44 _PR24_AAC 2020_12_17-09-34-57.mp3 Prof. A. Jabłoński o masakrze robotników w Gdyni ("Gość PR24")

 

O 16.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona uroczysta msza święta, po której pod Pomnikiem przy Urzędzie Miasta Gdynia złożone zostaną wieńce i kwiaty. Tam również odbędzie się apel poległych, a żołnierze oddadzą salwę honorową.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL)

Data emisji: 17.12.2020

Godzina: 09.34

Czytaj także

50. rocznica Grudnia '70. Prof. Wicenty: buntowała się młoda część społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:29
- Jest bardzo ważna rzecz, może najistotniejsza. 1970 rok to jest mniej więcej ćwierć wieku po zakończeniu II wojny światowej. (...) To jest młoda część społeczeństwa - ta buntująca się. Robotnicy urodzeni albo po wojnie, albo w trakcie wojny, w zasadzie jej niepamiętający - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Wicenty, analizując wydarzenia pamiętnego grudnia 1970 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Mosiński: wymiar sprawiedliwości III RP nie chciał wyjaśniać zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 08:10
- Kpiną z ofiar i wymiaru sprawiedliwości było zakwalifikowanie wydarzeń z grudnia 1970 roku jako bójki z użyciem broni ze skutkiem śmiertelnym. Wymiar sprawiedliwości III RP nie chciał zajmować się wyjaśnianiem zbrodni komunistycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. 
rozwiń zwiń