X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Romuald Szeremietiew: musimy wypracować koncepcję obrony naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 15:34
- Obecnie obowiązuje pogląd, że nasze bezpieczeństwo zależy od tego, czy pomoże nam sojusznik. Nie stawiamy pytania, co wtedy, gdy nam nie pomoże - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony.
Ćwiczenia amerykańskiej grupy bojowej w Polsce  w 2019 roku na poligonie w Bemowie Piskim
Ćwiczenia amerykańskiej grupy bojowej w Polsce w 2019 roku na poligonie w Bemowie PiskimFoto: DVIDS / SPC Emily Dittmar

Kolegium Elektorów wybrało na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Demokratę Joe Bidena, a Kamalę Harris na wiceprezydent. Ich zaprzysiężenie odbędzie się 20 stycznia 2021 r.

shutterstock joe biden free 1200.jpg
"Przewidywalna administracja Bidena jest dla Rosjan lepsza". Ekspert o zmianie w Białym Domu

Romuald Szeremietiew komentował doniesienia o możliwej redukcji wydatków USA na zbrojenia. - Obniżenie wydatków zbrojeniowych przez USA byłoby rewolucją, jeżeli chodzi o pozycję tego kraju w świecie. Stany Zjednoczone są gwarantem pewnego ładu międzynarodowego uformowanego po upadku komunizmu - przypominał.

- Gdyby USA w istotny sposób ograniczyły nakłady i zmniejszyły zdolności militarne, należałoby się zastanowić, czy ten ład międzynarodowy, w którym mamy swoje miejsce, utrzyma się - dodał.

Gość audycji podkreślał, że powinniśmy zadbać o stworzenie takiego systemu obrony, który będzie gwarantował Polsce bezpieczeństwo, bez względu na to, jak będzie funkcjonowało NATO, i jaka będzie polityka USA.

- Nasza sytuacja militarna byłaby inna, gdyby udało się zbudować koncept Trójmorza, a związki między państwami tego regionu ukształtowały się w taki sposób, by była to wspólnota interesów, także militarnych. Dopóki tego nie mamy, trzeba się skupiać na przygotowaniu naszego kraju do obrony - zwrócił uwagę.

Posłuchaj
20:47 _PR24_AAC 2020_12_16-14-07-51.mp3 16.12.2020 Romuald Szeremietiew (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Były minister obrony zaznaczył, że najważniejszą siłą, jaką ma państwo do swojej obrony, jest gotowość narodu do walki, drugim elementem jest przygotowanie terytorium. - Ten, kto rozpoczyna wojnę, zawsze kalkuluje możliwości obrony przeciwnika (…) Powinniśmy mieć taką koncepcję obrony kraju, aby wojny nie trzeba było prowadzić - stwierdził.

- W hierarchii zadań, jakie mamy w kwestii obrony kraju, najważniejszy jest sposób na obronę kraju, a po drugie przygotowanie odpowiednich do tego instrumentów - puentował Romuald Szeremietiew.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Romuald Szeremietiew

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 14.09

PR24/ka

Czytaj także

"Kluczowe kwestie pozostaną bez zmian". Amerykanista o zmianie prezydenta USA

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:44
- USA nawet przy zmianie władzy np. z republikańskiej na demokratyczną utrzymują w wielu kwestiach dotychczasowy kurs. We współpracy z Polską, kwestii bezpieczeństwa energetycznego czy kluczowej dla nas współpracy wojskowej, utrzymaniu obecności amerykańskiego wojska, nic się nie powinno zmienić - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Winiarski, amerykanista (tygodnik "Niedziela").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywność USA w Europie. Irena Lasota: polityka dot. Nord Streamu 2 będzie kontynuowana

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 21:21
- Sprawa Nord Streamu 2, która w Polsce i Europie jest sprawą strategiczną, w USA jest sprawą gospodarczą - poinformowała z Waszyngtonu Irena Lasota. Zdaniem publicystki nie należy spodziewać się zmian w polityce Stanów Zjednoczonych w tej kwestii.  
rozwiń zwiń