X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Dr Karnkowski: krew górników nie robiła na Jaruzelskim wrażenia

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:29
- Krew robotnicza, czy to stoczniowców, czy górników, nie robiła na Jaruzelskim wrażenia - powiedział o pacyfikacji kopalni "Wujek" sprzed 39 lat dr Krzysztof Karnkowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".
Kopalnia Wujek, 16.12. 1981 r.
Kopalnia "Wujek", 16.12. 1981 r. Foto: ipn.gov.pl

16 grudnia 1981 roku wojsko wraz z ZOMO przeprowadziło krwawą pacyfikację strajkujących górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Bilans tych działań to 9 ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych. Najmłodsza ofiara służb podległych Wojciechowi Jaruzelskiemu miała 19 lat. Wydarzenia te często określane są mianem największej zbrodni stanu wojennego.

- Generał Jaruzelski liczył się z krwawymi konsekwencjami i miał to wkalkulowane w koszta. Krew robotnicza, czy to stoczniowców, czy górników, nie robiła na Jaruzelskim wrażenia. Jeżeli chciał tym 16 grudnia udowodnić, że jest gotowy na wszystko w konfrontacji ze swoim narodem, to to zrobił - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Relatywizowanie historii

pap_20081201_0B8_663x364.jpg
Pacyfikacja kopalni "Wujek" - zbrodnia stanu wojennego

Zdaniem Krzysztofa Karnkowskiego obecnie w przestrzeni publicznej mamy do czynienia z relatywizowaniem historii i wykorzystywaniem jej do celów politycznych. - Mamy dzisiaj relatywizowanie stanu wojennego także pod kątem bieżących wydarzeń politycznych. Jeżeli porównuje się jakiekolwiek dzisiejsze działania czy to władz, czy policji do stanu wojennego, to jest to pomieszanie pojęć. Obserwujemy to od 5 lat i w różnym stopniu stoi za tym grupa, dla której stan wojenny nie był jakimś wielkim koszmarem, a nawet jeżeli był, to już dawno o tym zapomnieli - zaznaczył publicysta.

Czytaj także: 

- Musimy przypominać, czym był stan wojenny. Wykorzystywanie stanu wojennego do spraw bieżącym jest kwestią sumienia tych, którzy to robią - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
21:47 _PR24_AAC 2020_12_16-13-35-10.mp3 Pacyfikacja kopalni "Wujek". Dr Karnkowski: krew górników nie robiła na Jaruzelskim wrażenia ("Gość PR 24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska Codziennie")
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 13:35

dz

Czytaj także

"Nikt do końca nie wierzył, że się wydarzy". Krzysztof Pluszczyk o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 10:00
- Nic komunistom tak dobrze nie wyszło jak stan wojenny - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ofiara pomordowanych woła o sprawiedliwość". Premier uczcił pamięć górników z "Wujka"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:20
W Katowicach premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec przy pomniku górników poległych w czasie pacyfikacji kopalni "Wujek" w 1981 roku. W okolicznościowym przemówieniu ocenił, że "ofiara pomordowanych i ich rodzin woła o zadośćuczynienie i sprawiedliwość". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Skworc w 39. rocznicę pacyfikacji "Wujka": pamięć o bohaterach nie może zginąć

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 11:47
- To na polu poczucia elementarnej sprawiedliwości rozgrywa się ostateczne rozliczenie z przeszłością; pamięć o bohaterach walki o wolną Polskę nie może zginąć - mówił w środę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w 39. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek".
rozwiń zwiń