X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bogdan Pęk: dzisiejsza lewica nie odcięła się od czasów PRL

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 10:55
- Dzisiejsza lewica w żaden sposób nie odcięła się od postkomunistycznych korzeni niesuwerennego państwa polskiego, którego symbolika była jasna. PZPR i wcześniej PPR służyły sowieckim interesom, tworząc fikcję quasi-suwerennego rządu, wyzyskując naród polski i gospodarkę wszystkimi sposobami - mówił w Polskim radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Wojciech Jaruzelski podczas ogłoszenia stanu wojennego
Wojciech Jaruzelski podczas ogłoszenia stanu wojennegoFoto: PAP/archiwum

Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób.

Jan Żaryn 1200.jpg
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prof. Żaryn: coraz mniejsza zbiorowa wiedza o przeszłości

Bogdan Pęk podkreślał, że problematyka stanu wojennego i zbrodni komunistycznych i PRL powinna być istotnym elementem programu nauczania. - Młode pokolenie nie ma pojęcia, czym były tamte wydarzenia, czym był PRL, jacy ludzie za tym stali, kto jest dzisiejszą lewicą - zwracał uwagę.

"Więcej niż profanacja"

Były senator zaznaczył, że dzisiaj usiłuje się przedstawiać stan wojenny w krzywym zwierciadle. - Porównanie stanu wojennego i działań ówczesnej komunistycznej władzy i armii, która była odnogą armii sowieckiej (…), porównanie tamtych krwawych działań, ponad 100 ofiar, do dzisiejszych działań prewencyjnych policji suwerennego państwa to więcej niż profanacja, to diabelskie przekształcenie pojęć, odwrócenie etyki, zabicie prawdy, tworzenie podkładu ideowego do legitymizacji dzisiejszej lewicy, która nie odcięła się nigdy od tamtych czasów. Jej ludzie w znacznej mierze są tymi, którzy już w tamtym okresie pełnili ważne funkcje, jak panowie Czarzasty, Miller czy Cimoszewicz -  przypominał.

- Oni dzisiaj wychodzą na trybunę Sejmu i przed mikrofony mediów i nauczają patriotyzmu rozumianego jako porównanie wolnego państwa do zbrodniarzy komunistycznych podporządkowanych Sowietom, którzy Polskę niewolili przez lata - dodał gość audycji

Czytaj także:

Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej w czasie stanu wojennego internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie Solidarności czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość audycji: Bogdan Pęk

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 9.42

PR24/ka

Czytaj także

"Czas szybkiego wejścia w dorosłość". Premier wspomina stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 13:32
"Dla mojego ojca Kornela Morawieckiego to był początek ukrywania się; dla nas początek rozstania z nim i czas szybkiego wejścia w dorosłość" - tak w 39. rocznicę wspominał wprowadzenie stanu wojennego premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Smutny pan powiedział, że mam się zastrzelić". Działacz Solidarności o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 14:24
- Zostałem wsadzony do samochodu i przewieziony do komendy miejskiej milicji w Dąbrowie Górniczej. (...) Tam, po wylegitymowaniu, jeden ze smutnych panów otworzył szufladę, wyjął tetetkę, położył i powiedział, że mam się zastrzelić, bo on sobie nie będzie rąk brudził - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Cegielski, działacz Solidarności internowany w stanie wojennym, opisując moment zatrzymania go 13 grudnia po godz. 4 nad ranem.
rozwiń zwiń