X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wypowiedziano wojnę Polakom". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 19:15
-  To, co zrobił gen. Jaruzelski, pozbawiło nas nadziei i oddaliło od zmian na kolejne 10 lat. Jaruzelski ukradł ludziom 10 lat życia. Stan wojenny podciął nadzieję, która dopiero w połowie lat 80. zacznie powoli kiełkować, wraz z odradzającymi się strukturami Solidarności - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wojciech Jaruzelski podczas ogłoszenia stanu wojennego
Wojciech Jaruzelski podczas ogłoszenia stanu wojennegoFoto: PAP/archiwum

Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób.

Jan Żaryn 1200.jpg
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prof. Żaryn: coraz mniejsza zbiorowa wiedza o przeszłości

Piotr Dmitrowicz przypominał słowa gen Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszającego wprowadzenie stanu wojennego. - To słowa przerażające i absolutnie kłamliwe. To twierdzenia, które słyszeliśmy przez cały okres trwania Solidarności i w latach 80., o ojczyźnie, która jest na skraju przepaści i tym, że fatalna sytuacja gospodarcza to wina Solidarności i strajkujących. Ten system był absolutnie niewydolny. W latach 80. dopadł go kolejny wielki kryzys, a gen. Jaruzelski nie potrafił sobie z nim poradzić. Nawet po formalnym zakończeniu stanu wojennego 22 lipca 1983 r. wszystkie próby reform były wręcz dramatyczne. Gospodarka był w fatalnym stanie, a zadłużenie Polski wyniosło ponad 10 mld dolarów. To kłamstwo na kłamstwie, które do dzisiaj pokutuje, także tzw. mniejsze zło - zaznaczył.

- 13 grudnia gen. Wojciech Jaruzelski wraz z gen. Czesławem Kiszczakiem i towarzyszami z resortów siłowych wypowiedzieli wojnę Polakom, w wyniku czego zginęło w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach ok. stu osób - podkreślił historyk.

Posłuchaj
17:58 _PR24_AAC 2020_12_13-18-09-34 (1).mp3 13.12.2020 Piotr Dmitrowicz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Gość audycji zwracał uwagę, że gen. Wojciech Jaruzelski przez lata kłamał także w innej sprawie. - Mówił, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zapadła 12 grudnia. Decyzja o tym, że do takiego rozwiązania prędzej czy później dojdzie, zapadła w sierpniu 1980 r., gdy na wybrzeżu trwały strajki zakończone porozumieniami sierpniowymi. Komuniści już wtedy zdecydowali, że będą przygotowywali rozwiązanie siłowe. W kolejnych miesiącach ono tylko ewoluowało - zauważył.

Czytaj także:

Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie Solidarności czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość audycji: Piotr Dmitrowicz

Data emisji: 13.12.2020

Godzina emisji: 18.09

PR24/ka

Czytaj także

"Czas szybkiego wejścia w dorosłość". Premier wspomina stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 13:32
"Dla mojego ojca Kornela Morawieckiego to był początek ukrywania się; dla nas początek rozstania z nim i czas szybkiego wejścia w dorosłość" - tak w 39. rocznicę wspominał wprowadzenie stanu wojennego premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Smutny pan powiedział, że mam się zastrzelić". Działacz Solidarności o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 14:24
- Zostałem wsadzony do samochodu i przewieziony do komendy miejskiej milicji w Dąbrowie Górniczej. (...) Tam, po wylegitymowaniu, jeden ze smutnych panów otworzył szufladę, wyjął tetetkę, położył i powiedział, że mam się zastrzelić, bo on sobie nie będzie rąk brudził - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Cegielski, działacz Solidarności internowany w stanie wojennym, opisując moment zatrzymania go 13 grudnia po godz. 4 nad ranem.
rozwiń zwiń