X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Porozumienie ws. unijnych środków. Piotr Semka: przywódcy Polski i Węgier kupili czas

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 14:27
- Zobaczymy w przyszłości, na ile to będzie groźne - powiedział o wynikach porozumienia ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy publicysta "Do Rzeczy" Piotr Semka.
Viktor Orban i Mateusz Morawiecki
Viktor Orban i Mateusz MorawieckiFoto: Radek Pietruszka/PAP

W czwartek w Brukseli ogłoszono, że negocjacje dotyczące budżetu UE i funduszu odbudowy zakończyły się zawarciem porozumienia. Kością niezgody w tym przypadku był zapis uzależniający dostęp do środków od praworządności. Premierzy Polski i Węgier nie zgadzali się z takim zapisem i grozili wetem. Ostatecznie udało się porozumieć w tej sprawie. Kompromis zakłada między innymi, że mechanizm praworządności zostanie zbadany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pod kątem legalności. Zdaniem komentatorów może to zając kilka miesięcy, a nawet dwa lata.

epa08876656-12.jpg
Premier o kompromisie w Brukseli: 770 mld zł dla Polski to bardzo dobry budżet

"Polska i Węgry kupili czas"

Zdaniem Piotra Semki taki ruch oznacza, że Polska i Węgry kupiły tylko czas, ponieważ - jego zdaniem - wyrok TSUE można już teraz przewidzieć. - Co do werdyktu to raczej nie mam złudzeń. TSUE od dawna klepie rozmaite pomysły KE. Więc tutaj jestem sceptykiem. Obaj przywódcy Polski i Węgier kupili czas. Zobaczymy w przyszłości, na ile to będzie groźne - powiedział dziennikarz. 

- Viktor Orban i Jarosław Kaczyński kupili dwa lata dla prawicy. Chyba że ktoś stanie na rzęsach i sprawa zostanie rozstrzygnięta szybciej - dodał.

Projekt przyspieszający proces federalizacji

Podobnego zdania jest Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Instutute. Jego zdaniem zapisy wynegocjowane w Brukseli będą miały znaczenie dla wszystkich państw. - To jest typowy unijny projekt przyspieszający proces federalizacji. Jest to znaczący krok, nie tylko jeżeli chodzi o Polskę, ale o całą UE - powiedział.

Czytaj również:

Gość Polskiego Radia 24 dodał też, że kraje czekają jeszcze bardzo trudne negocjacje dotyczące podziału środków. - Większością głosów będzie decydowane to, jak będą dzielone pieniądze z Funduszu Pomocy. Tutaj zaczną się bardzo ostre negocjacje. (...) Dużo będzie zależeć od tego, jaki Polska przedstawi program, jeżeli chodzi o program odbudowy i nawet nie to jak bardzo przysłuży się Polsce, tylko jak bardzo przysłuży się firmom i instytucjom zachodnim - podsumował.


Posłuchaj
22:20 _PR24_AAC 2020_12_11-13-08-17.mp3 Porozumienie ws. unijnych środków. Piotr Semka: przywódcy Polski i Węgier kupili czas ("Gość PR 24")

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: Piotr Semka ("Do Rzeczy"), Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 11.12.2020
Godzina emisji: 13:09

dz

Czytaj także

"Typowy kompromis UE". "Die Welt" o porozumieniu na szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:26
"Najwyraźniej mało kto był wtajemniczony w negocjacje, więc zdziwienie było tym większe, że Berlin, Warszawa i Budapeszt uzgodniły na początku tygodnia kompromisową propozycję" - pisze w piątek dziennik "Die Welt" w komentarzu dotyczącym porozumienia na trwającym szczycie UE w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Środki unijne na transformację energetyczną i inwestycje samorządów. Zyskają także rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 13:11
Środki z nowego unijnego budżetu i funduszu odbudowy trafią w Polsce m.in. na transformację energetyczną, Zielony Ład i na inwestycje samorządowe – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zdaniem wicepremiera inwestycje samorządowe mogą być jedną z głównych dźwigni rozwoju Polski i powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu.
rozwiń zwiń