X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przed szczytem w Brukseli. Maciej Kożuszek: pozostałe państwa piłują gałąź, na której same siedzą

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 11:40
- Możemy mówić, że brak sprzeciwu przez pozostałe państwa w Brukseli jest kwestią tego, że te państwa w tej chwili nie czują tego, że ten mechanizm jest czymś, co w tej chwili im bezpośrednio wisi nad głową - ocenił sytuację przed szczytem w Brukseli Maciej Kożuszek, publicysta "Gazety Polskiej".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt z udziałem przywódców państw Unii Europejskiej. Wśród poruszanych tematów będzie między innymi kwestia unijnego budżetu. Polska i Węgry zapowiadają, że będą prezentowały jedno stanowisko i nie zgadzają się na uzależnianie dostępu do środków unijnych od praworządności. Groźba weta nie leży w interesie pozostałych państw, ponieważ zależy im na pozyskaniu środków z UE.

Wyzwanie dla Polski i Węgier

Horała 1200.jpg
Marcin Horała: podpisując traktaty europejskie, nie godziliśmy się na oddawanie części naszej suwerenności

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, iż jest tak dlatego, że reszta krajów nie widzi obecnie dla siebie zagrożenia, które może powodować mechanizm praworządności. - Jesteśmy też w takim momencie, że wielu państwom zależy na tym, aby ten budżet uchwalić. Nie jest to takie szczere poparcie, ale, innymi słowy, jakby dali się w pewnym sensie zastraszyć i niemieckiej prezydencji, i trochę KE i nie wydaje im się, aby w ich interesie było teraz przeciwstawianie się temu - mówił Maciej Kożuszek.

Czytaj również

Zdaniem gościa spotkanie przywódców państw unijnych będzie dla Polski i Węgier dużym wyzwaniem. -  Jest tak, że formalnie 25 państw pozostałych nie zgłasza sprzeciwu wobec mechanizmu warunkowości uzależniającego wypłatę środków unijnych od subiektywnego postrzegania stanu praworządności w danym państwie przez Komisję Europejską. Jest to stan, z którym musimy się zmierzyć - komentował publicysta.

twitter piotr muller 663.jpg
Negocjacje ws. budżetu UE. Rzecznik rządu: Polska i Węgry podtrzymują swoje stanowiska

Ciche poparcie

Zdaniem Macieja Kożuszka sytuacja, w której otwarcie tylko Polska i Węgry sprzeciwiają się proponowanym rozwiązaniom, nie oznacza braku nieoficjalnego poparcia u innych krajów. - To wszystko nie znaczy, że podczas negocjacji kuluarowych, które będą się toczyć, nie będziemy mieli sojuszników w tym sensie, że ktoś po cichu nie będzie nam udzielał poparcia - powiedział.

- Jesteśmy też w takim momencie, że wielu państwom zależy na tym, aby ten budżet uchwalić. Nie jest to takie szczere poparcie. Jest tak, jakby dali się w pewnym sensie zastraszyć i niemieckiej prezydencji, i trochę KE i nie wydaje im się, aby w ich interesie było teraz przeciwstawianie się temu - zaznaczył.

Posłuchaj
22:07 _PR24_AAC 2020_12_09-10-37-04.mp3 Przed szczytem w Brukseli. Maciej Kożuszek: pozostałe państwa piłują gałąź, na której same siedzą ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Maciej Kożuszek (publicysta, "Gazeta Polska")

Data emisji: 09.12.2020

Godzina: 10:37

dz

Czytaj także

Poseł PiS: premier Mateusz Morawiecki wróci z Brukseli z dobrymi wieściami dla Polski i Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 08:56
- Atmosfera negocjacyjna ma duży wpływ na to jakie będą ostateczne rozstrzygnięcia - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Krzysztof Lipiec. Gościem audycji "Dwie strony" była także Bożena Żelazowska, poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Rau o deklaracjach ws. kompromisu w UE: nie dają żadnej pewności prawnej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 07:50
- Chodzi o to, by źródło prawa było takie samo jak rozporządzenia, ale przede wszystkim treść rozporządzenia musi zostać zmieniona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o negocjacjach budżetu UE i kwestii warunkowości minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Zaznaczył, że same deklaracje mogą być zmienne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kompromis ws. weta to sytuacja win-win". Dr Rydliński o negocjacjach budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 09:36
- W momencie kompromisu wygrywa zarówno Unia, jak i Polska i Węgry - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń