X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne". Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 17:39
- Muszą być odpowiednie mechanizmy, które takie sytuacje będą nagłaśniać i wyjaśniały, i robiły wszystko, żeby osoby z taką przeszłością nie pełni żadnych ważnych funkcji czy to w sądownictwie, czy to w innych działach państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w kontekście sprawy sędziego Iwulskiego.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

Prokuratorzy IPN wszczęli śledztwo w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności działaczy demokratycznej opozycji w PRL, które dotyczy sędziego Józefa Iwulskiego. Jak wynika z ustaleń śledztwa, Józef Iwulski, jako ówczesny sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, zasiadał w składzie sędziowskim, który w październiku 1982 roku bezprawnie skazał robotnika z Oświęcimia Leszka W. na trzy lata pozbawienia wolności za wykonanie i rozpowszechnianie ulotek przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem.

Iwulski EN-1200.jpg
"Kluczowa jest nieskazitelność moralna". Prof. Ryba o sprawie sędziego Iwulskiego

- To jest też kwestia układów - stwierdził Piotr Dmitrowicz.

Posłuchaj
22:24 _PR24_AAC 2020_12_05-17-06-23.mp3 Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego (Temat Dnia/Gość PR24)

 

Przypomniał, że "w przyszłym roku mamy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego". - Trzydzieści lat już ponad od tzw. wolnych wyborów, a my ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne, o kwestie, które tak naprawdę powinny być już rozwiązane w latach 90. - podkreślił gość Polskiego Radia 24. Dodał, że "to nie jest tylko kwestia sądownictwa, ale szerzej rozumiana kwestia".

Czytaj również:

- Po 89 roku należało bardzo wyraźnie doprowadzić do pełnej dekomunizacji i do reformy edukacji - zaznaczył Piotr Dmitrowicz.

Wyraził przekonanie, że kwestia edukacji "całe lata 90. była pomijana". - Dorastały kolejne pokolenia w przeświadczeniu, że był jakiś tam PRL, że coś tam się działo, było lepiej, gorzej, ale tak naprawdę było śmiesznie, to było taki dziwny twór państwowy, ale już do nie ma - powiedział gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 05.12.2020
Godzina emisji: 17.06

itom/pr24

Czytaj także

Macierewicz: decyzja SN ws. emerytur funkcjonariuszy służb PRL jest skandaliczna

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 14:40
- Byłoby hańbą, gdyby Polska niepodległa uprzywilejowała ludzi, którzy niszczyli naród polski i polską niepodległość, kosztem tych 99 proc. Polaków, którzy byli represjonowani i spychani na margines. Mam nadzieję, że polskie państwo nigdy na to nie pozwoli - ocenił poseł PiS Antoni Macierewicz, odnosząc się do orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie emerytur pracowników służb PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe informacje ws. sędziego Józefa Iwulskiego. Chodzi o pracę jego żony w SB

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 07:46
"Postkomunistyczny układ chroniący dawnych funkcjonariuszy bezpieki nadal świetnie się trzyma. Swoich adwokatów ma nawet na samym szczycie wymiaru sprawiedliwości. Są nierozerwalnie związani z aparatem PRL" - pisze poniedziałkowy tygodnik "Sieci", który ujawnia szczegóły pracy żony sędziego Iwulskiego w Służbie Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń