X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Mają być elementem delegitymizacji władzy". Prof. Jabłoński o atakach podczas Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 10:54
- Panie ze Strajku Kobiet doszły do wniosku, że wprowadzenie szumu i chaosu jest teraz najważniejsze. Podważanie służby policjantów zostało rozpoznane jako coś, co jest dobrym elementem delegitymizacji władzy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL.
Audio
  • Prof. Arkadiusz Jabłoński o krytyce działań policji przez Strajk Kobiet (Temat Dnia/Gość PR24)
Konferencja prasowa przedstawicielek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet z udziałem Marty Lempart (L) i  prof. Moniki Płatek (P)
Konferencja prasowa przedstawicielek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet z udziałem Marty Lempart (L) i prof. Moniki Płatek (P)Foto: Jakub Kaminski/East News

- To było bardzo gorzkie święto - powiedziała Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet, podczas konferencji podsumowującej obchody 102. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Jubileusz świętowany był 28 listopada m.in. w Warszawie w formie "spaceru" ulicami miasta. Lempart powiedziała, że "policja stosowała przemoc, nadużywała uprawnień", "łamała prawa obywatelskie" bo ma przyzwolenie "wicepremiera od niebezpieczeństwa, czyli Jarosława Kaczyńskiego".

- Brutalność policji zaczyna się od tego, że policjanci wiedzą, że są bezkarni. Kłamią, że mają podstawę prawną do spisywania ludzi. Pałki i gaz są finiszem, zaczyna się od tego, że policjant kłamie, że zgromadzenie jest nielegalne - mówiła Lempart. Według danych OSK w sobotę spisanych zostało około 900 osób. - Byli szantażowani, że zostaną porwani i bezprawnie przetrzymani na komisariacie -  dodała. W związku z tym Strajk Kobiet ma zamiar wesprzeć osoby legitymowane w składaniu skarg.

Dariusz Joński 1200.jpg
"Poseł i senator nie może być zatrzymany bez zgody parlamentu". Joński o demonstracjach w czasie pandemii

"Państwo musi mieć siłę"

- Odwoływanie się tylko do kwestii związanych z aborcją było postrzegane przez organizatorów jako zbyt słabe, aby w sposób ciągły mobilizować ludzi. Wykorzystywano zatem pewne kłamstwo, przedstawiając wyrok Trybunału Konstytucyjnego jako zniewolenie i zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci - skomentował działania Strajku Kobiet prof. Arkadiusz Jabłoński.

- Teraz panie doszły do wniosku, że wprowadzenie szumu i chaosu jest najważniejsze. Trzeba to utrzymywać i podtrzymywać i w tym kierunku poszło dużo wypowiedzi. Podważanie służby policjantów zostało rozpoznane jako coś, co jest dobrym elementem delegitymizacji władzy. Czy ta zagrywka jest upoważniona? Przy całym szacunku dla policji, nie sądzę, aby to był najważniejszy problem polskiej państwowości - ocenił. 

Czytaj także:

Jak zaznaczył, "policja jest siłą porządkową, która nie jest najbardziej pożądaną w codziennym życiu". - Państwo musi jednak mieć siłę, aby sprawnie rządzić. Tej siły się używa. Atakowanie policji jest zabronione i konieczny jest wobec niej szacunek - to prawa gwarantowane tej formacji. W każdym cywilizowanym państwie policja będzie  zawsze przez obywateli traktowana także jako element, w który się uderza. Są jednak granice, których nie należy przekraczać - podsumował socjolog. 

Posłuchaj
19:22 PR24_MPLS 2020_12_03-09-38-19.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński o krytykowaniu działań policji przez Strajk Kobiet (Temat Dnia/Gość PR24)

W audycji również o sondażach poparcia dla partii politycznych i kondycji Unii Europejskiej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL)
Data emisji: 3.12.2020
Godzina emisji: 9.33

PR24/IAR/PAP/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszelkimi dostępnymi metodami tworzą aurę rewolucyjnej agresji". Semka o protestach Strajku Kobiet 

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 10:57
- Marta Lempart musi dostarczać swoim demonstrantkom dowody potwierdzające słuszność swojej pozycji lidera. To bardzo często powoduje radykalizację - zauważył na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Semka, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To przejściowe zjawisko". Prof. Kik o protestach po orzeczeniu TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 12:02
- To zjawisko związane w dużym stopniu z pandemią, które nie zdołało wytworzyć wiarygodnych liderów - mówił o protestach po orzeczeniu TK w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk Kobiet publikuje ilustracje płonących kościołów. Kluzik-Rostkowska: to nie żadna przemoc

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 20:03
W sieci pojawiły się ilustracje kościołów stojących w płomieniach. Fotografie rozpowszechniane są przez zwolenników Strajku Kobiet. Prawnicy Ordo Iuris alarmują, że jest to nawoływanie do przemocy. Innego zdania jest posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska.
rozwiń zwiń